Yozgat Havalimanı, 2023’in haziran ayında hizmete geçecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 3 Haziran 2018 yılında temeli atılan ve yaklaşık 2 milyar liraya mal olan Yozgat Havalimanı’nın, 2023 yılının haziran ayında hizmete açılması planlanıyor.

Altyapı çalışmalarının yüzde 90’ı tamamlandı

Yozgat Havalimanında inşaat çalışmaları süratle sürüyor. Altyapı çalışmalarında yüzde 90 gerçekleşme oranına ulaşılan Yozgat Havalimanında, üst yapı çalışmaları da ağustos ayı içerisinde başlatılacak.

Ek yollarla problemsiz bir ulaşım ağı tasarlanıyor

Son yıllarda yapılan duble yollar, tamamlanmak üzere olan yüksek süratli tren çizgisi ve havalimanı ile Yozgat, sıkıntısız bir ulaşım ağına kavuşmuş olacak.

“2023’ün ikinci çeyreğinde hizmete geçecek”

İHA’nın haberine nazaran, Yozgat Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, 2023 yılının haziran ayı içerisinde havalimanının hizmete sunulacağını söyledi.

Başer, “Şu an itibariyle pistimizde beton çalışmaları da başlamış durumda. Birkaç ay içinde pistimiz büsbütün uçakların inişine hazır hale gelmiş olacak. Bu hizmet şu an itibariyle 2 milyar liraya mal olan bir hizmet. Yıllık 2 milyon kapasitesi olan bir havalimanı. Havalimanımız yalnızca Yozgat için değil civar vilayetlerimizin de istifadesine sunulacak bir yer. Üst yapı ihalemizi haziran ayı içerisinde yaptık, temmuz ayı içerisinde kontratımız imzalandı.


Bu ay içinde üst yapı çalışmaları başlayacak

Birkaç gün içerisinde de yer teslimi yapılmak üzere üst yapı çalışmalarımız başlamış olacak. 2023 yılının ikinci çeyreğinde İnşallah bu hizmeti Yozgat ve bölge insanımızın istifadesine sunmuş olacağız.” dedi.

Yozgat Havalimanı’nın özellikleri

  • Yozgat havalimanı pozisyon itibariyle Yozgat’a 12 kilometre aralıkta.
  • Sorgun ilçesine 18, Alaca ilçesine 18 kilometre ve Çorum’a 70, Tokat’a 140 kilometre aralıkta.
  • Hızlı tren istasyonu ile burasının ortasındaki uzaklığın 15 kilometre civarı olması.
  • Çevre yolu da bittiği vakit havalimanı, organize sanayi bölgesi ve süratli tren istasyonunun da entegre olduğu bir alan haline gelecek.
  • Kent merkezine 12 kilometre uzaklıktaki Deremumlu-Fakıbeyli köyü mevkiine yapılan Yozgat Havalimanında 36 bin metrekare apron, 2 bin 600 metre uzunluğunda ise pist bulunuyor.
  • Aynı anda 4 orta uzunluk, 5 büyük uzunluk uçağın iniş yapabileceği Yozgat Havalimanı, yıllık 2 milyon yolcu kapasitesiyle de milletlerarası standartlarda bir havalimanı olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.