Yaz aylarında çocukları bekleyen tehlikeler

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları / Çocuk Ağır Bakım Uzmanı Doç. Dr. Sare Güntülü Şık, hava sıcaklıklarının günden güne arttığı bu günlerde çocuklarda güneş çarpmasına çok sık rastlandığını belirterek, “Bu nedenle bilhassa güneş ışınlarının en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri ortasında çocukları güneşe çıkarmaktan kesinlikle kaçınılmalı. Besin hijyenine çok dikkat edilmeli, çocuğun bol sıvı tüketmesi sağlanmalı ve ince bol giysiler tercih edilmelidir” diyor ve çocukları yaz aylarında bekleyen tehlikeleri anlatıyor.

GÜNEŞ ÇARPMASINA DİKKAT

Şık, sıcak çarpmasında çocuğun kesinlikle gölge ve serin bir yere alınması gerektiğini vurgulayarak, “Ardından kıyafetlerini çıkarmalı ve bedenini ıslak bezle soğutmalısınız. Şuuru açıksa ve içebilecekse su vermeniz de çok kıymetli. Şayet uyuklama hali, şuur değişikliği yahut ateş nedeniyle ortaya çıkan havale durumu varsa, acil olarak en yakın hastaneye götürmelisiniz” diyor.

YANIKLAR HAVALEYE SEBEP OLABİLİR

Uzun mühlet güneş altında kalmak ciltte hasara ve yanıklara neden olabiliyor. Hafif yanıklarda (1.derece) ciltte kızarıklık, hassasiyet ve ağrı gelişiyor. Bu durumda ağrı kesiciler, nemlendiriciler ve bol sıvı tüketimi kâfi oluyor. Daha ağır yanıklarda ise önemli su toplanması sonucu su kesecikleri, ateş, bulantı, kusma ve yanık alanında şişme, tabloya eklenebiliyor.

ALERJİK ÇOCUKLARDA TEHLİKELİ

Sinek ve böcek ısırıkları ciltte kızarıklık, kaşıntılı kabarcıklar ve ağrı üzere yakınmalara yol açsa da ekseriyetle şikayetler kısa müddette geçiyor. Lakin alerjik çocuklarda daha ağır seyredebiliyor. Bilhassa arı sokması alerjik yapılı çocuklarda anafilaksi denilen şok tablosuna neden olarak hayatı tehdit edebiliyor. Alerjik bir tepki yoksa böcek ısırmalarında ekseriyetle birinci yardım tedavisinin kâfi geldiğini belirten Şık, “Isırılan bölgeyi enfeksiyon riskine karşı su ve sabunla yıkayın. Yapacağınız buz uygulaması da ağrı ile kaşıntının azalmasını sağlayacaktır.
Arı sokmasında da yapmanız gereken birinci şey, zehrin yayılmasını önlemek için iğnesini çıkarmak olmalı. Lakin iğneyi cildini sıkarak çıkarmayın, çünkü daha fazla zehir bedene yayılabilir. Kene ısırıklarında ise hiçbir müdahalede bulunmadan mümkün olan en kısa müddette doktora başvurmanız çok önemli” ihtarında bulunuyor.

YAZ İSHALLERİ SIVI KAYBINA YOL AÇIYOR

Çocuklarda sık karşılaşılan yaz ishallerine pak olmayan havuz yahut deniz suyunun yutulması, uygun şartlarda temizlenmeyen yahut saklanmayan besinlerin tüketilmesi, kirli su yahut kirli suyla yıkanan besinler ile sinek yahut böcekle temas eden besinler neden olabiliyor. Sulu dışkıya; bulantı, kusma, karın ağrısı ve halsizlik eşlik edebiliyor. Şık, zehirlenmelerde olduğu üzere ishallerde de sıvı ve mineral kaybı yerine konulmazsa önemli sıhhat sıkıntılarının gelişebileceği ikazında bulunarak, “Bu nedenle ishallerde öncelikle kaybedilen sıvı ve elektrolitlerin desteği için ağızdan ve gerekli durumlarda damardan sıvı tedavisi gerekiyor. Bu devirde ağır ve yağlı yiyecekler yenmemeli, tekrar bağırsak hareketlerini arttıran besinlerden kaçınılmalıdır” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.