Uganda’da 370 milyar dolar bedelinde maden rezervi keşfedildi

Başkent Kampala’da düzenlenen maden konferansında, ülkede itriyum, galyum ve skandiyum üzere ender toprak elementlerinin keşfedildiği duyuruldu.

Çeşitli ülkelerden madencilik ve yardımcı sanayilerdeki potansiyel yatırımcıları bir ortaya getiren maden konferansında kamuoyuna duyurulan rezervin büyüklüğünün 300 milyon ton olduğu kaydedildi.

Enerji ve Maden Geliştirme Bakanı Ruth Nankabirwa, yaptığı açıklamada, az toprak elementlerinin üretiminde Çin’in dünya piyasasına hakim olduğunu belirterek, “Bu keşif, Uganda’nın endüstrileşmesini sağlayacak ve bizi milletlerarası arenada kilit bir pozisyona taşıyacak.” dedi.

Uganda madenlerinin sürdürülebilir bir formda araştırılmasını ve işletilmesini sağlayacaklarını aktaran Nankabirwa, 2024’e kadar çalışmaları tamamlayarak madenleri çıkartmaya başlayacaklarını söz etti.

Ugandalı madencilik şirketi yetkilisi David Kyagulanyi, mahallî basına yaptığı açıklamada, “Şimdiye kadar yürütülen fizibilite çalışmaları maden için daha fazla yatak mümkünlüğünün olduğunu gösteriyor.” halinde konuştu.

Nadir toprak elementleri, araba ve uçak kesimlerinin üretim ve imalatının yanı sıra elektronik devrelerin üretiminde kullanılıyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.