Tunca Irmağı adeta bataklığa döndü

Kuraklığa bağlı olarak su düzeyi azalan Tunca Irmağı, kum adacıkları ve yosunlarla kaplanarak adeta bataklık görünümünü aldı.

Kaynağını Bulgaristan’dan alan Tunca Nehri’ndeki su düzeyinde, hem havzasındaki hem de Edirne’deki yağışların azlığı nedeniyle düşüş yaşanıyor.

Irmağın geçen ay saniyede 14 metreküpe kadar çıkan debisi, 6 metreküp/saniyeye kadar düştü.

Su düzeyinin düşmesine bağlı olarak ırmak yatağında kum adacıkları oluştu, çöpler gün yüzüne çıktı ve yüzeyi yosunlarla kaplandı.

Bu durum canlıları da olumsuz etkiliyor. Azalan su düzeyine bağlı olarak hem daha az ömür alanı hem de daha az oksijen kalıyor.

Tunca Nehri’nin tabanı görmesiyle birlikte suyun içerisinde yer alan araba lastiği, plastik atıklar ve çöpler görenleri şaşırtıyor.

“BU İMGELER YAKIŞMIYOR”

Irmak kıyısında restoran işleten Selahattin Kaya, “Sultanlar ve şenlikler kenti Edirne’mize Tunca Nehri’nin bu görsel kirliliği maalesef yakışmıyor. Lütfen çöplerimizi  nehirlerimize atmayalım” dedi.

Edirne Etraf Gönüllüleri Derneği Lideri Ayten Eren, “Yeşil alanlar, ırmaklar ve meralar konusunda bedelli çalışmalar yapmaya çalışıyoruz. İklim değişikliğine bağlı olarak ırmaklarımız kuruyor. Irmak kuruyunca üzerinde ırmak tabanını koruyan nilüferler ve sazlıklar oluşuyor. Bilim insanları bu tabakanın kaldırılmasının hakikat olmadığını söylüyor. Zira o bitkiler suyun azalmasına bağlı dengeyi korumak için oluşuyor. Ancak ırmak kıyısında yapılan piknik sonrası bırakılan çöpler ırmaktaki sazlıklara takılıyor ve nahoş imaj oluşuyor. DSİ’nin bir temizleme sistemi yok. Bu nedenle etraf ve tabiat dostu beşerler şahsen ırmağa girerek paklık yapıyor” sözünü kullandı.

“ONLARI VAZİFEYE ÇAĞIRIYORUM”

Eren, kelamlarına şöyle devam etti: “Çöplerin tertipli toplanması lazım. Bunun için kurulmuş sistemler var. Her gün paklık yapılabilir. Çok mu güç bir vazifelinin gelip buradaki çöpleri nehire karışmadan toplaması. Ya da buraya bir konteynır koyup, ortaya da küçük çöp kutuları koyup bakım ve paklık yapılması çok güç değil. Bu kolay süreçler yapılsa nehire değişik gereçler karışmayacak. Bu kadar kolay bir mevzuyu vatandaş çevreyi kirletiyor diye es geçmemek lazım. Bunun için belediye ve devlet su işleri bir ortaya gelir ve buna bir tahlil arayışına masraf. Çöplerin en baştan nehire karışmasını engellemek ve buraları sistemli temizlemek en yanlışsız tahlil üzere görünüyor. Kurumlar ırmağımızı ve kıyılarımızı koruyacak. Onları vazifeye çağırıyorum.” (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.