TTB, Esin Şenol’u tehdit eden kişinin peşini bırakmıyor

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Dr. Esin Şenol’u gaye gösteren ve tehdit eden Mustafa Yücel hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu. Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü, İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu ile Türk Eczacıları Birliği’ne birer yazı ile başvurarak yasalar ve yönetmeliklere karşıt davrandığı için hakkında gerekli süreçlerin yapılmasını istedi.   

TTB, tehdit edilen, gaye gösterilen ve toplumsal medya da ataklara uğrayan Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’u maksat gösteren Mustafa Yücel hakkında süreç yapılması için çok taraflı teşebbüsler başlattı. Yücel hakkında Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’na hata duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu metninde, Yücel’in diploması olmadığı halde tabip unvanı kullanması, ruhsatsız olarak müstahzar imal etmesi, bu yolla bireylerin hayatını ve sıhhatini tehlikeye sokması nedeniyle hakkında kamu davası açılması ve cezalandırılmasını istedi. TTB ayrıyeten, Yücel hakkında Sıhhat Bakanlığı Sıhhat Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu Kontrol Hizmetleri Lider Yardımcılığı İlaç Kontrol Dairesi’ne ve Türk Eczacıları Birliği’ne birer yazı iletti.

TTB’DE TABİP KAYDI YOK

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, Mustafa Yücel’in toplumsal medya paylaşımlarında yer alan ve kendisinin ürettiğini tez ettiği karışımları “ilaç” olarak önerdiği ve buradan gelir elde ettiği belirtilirken, TTB’nin kayıtlarında jinekoloji uzmanı Dr. Mustafa Yücel’in üyeliğine rastlanmadığının altı çizildi. 1219 sayılı Kanun’un 25. hususunun hatırlatıldığı yazıda, aksiyonun Türk Ceza Kanunu’nun “kamu misyonunun adapsız olarak üstlenilmesi” kabahatini düzenleyen 262. unsuruna karşıtlık oluşturduğu vurgulandı.

“ECZACILIK KANUNUNU İHLAL EDİYOR”

İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’na iletilen yazıda ise TTB, Yücel’in kanser tedavisinde kullanılması gerektiğini argüman ettiği karışımları toplumsal medya mecralarından “ilaç” olarak hastalara önermesinin, 1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu’nun 18. hususunu; 1262 sayılı Kanun’un 18 ve 19. unsurlarını ihlal ettiğini belirtti. TTB, Türk Eczacıları Birliği’ne gönderdiği yazıda ise Yücel’in 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’un 24. hususunu ihlal ettiğini kaydetti. İlgili yazılarda, mevzuata terslikler hakkında kurumların gerekli süreçleri başlatmasının değerli olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.