Suudi Arabistan ile Türkiye ortasında yeni dönem!

Suudi Arabistan Veliaht Prens Muhammed bin Selman, yarın Ankara’ya gelecek. Ankara ve Riyad’ın gündeminde Körfez, Suriye, Libya üzere bölgesel mevzular yer alırken, ikili bağlar de masaya yatırılacak. Enerji, petrokimya, teknoloji, ulaşım, altyapı, sıhhat, finansal hizmetler, besin, tarım ve savunma sanayi alanlarında iş birliği konuşulacak.

İki ülke ortasındaki bağlantılarda olağanlaşma adımları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Hükümdarı Selman ortasında 21 Kasım 2020’de gerçekleştirilen telefon görüşmesinde “Diyalog kanallarının açık tutulmasında” mutabık kalınmasıyla başlamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Hükümdarı Abdülaziz’in kasım ayındaki telefon konuşmasını, İslam İş Birliği Teşkilatının Nijer’de yapılan toplantısında her iki ülkenin dışişleri bakanlar tarafından yapılan ölçülü açıklamalar izlemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz nisan ayında Suudi Arabistan’a bir çalışma ziyareti gerçekleştirmişti.

Arap Baharı sürecine kadar müspet bir gündemi olan Türk-Suudi münasebetleri, her iki ülkenin Arap Baharı sürecinde farklı bir konuma yönelmesiyle kıymetli ölçüde gerildi. Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmesinin akabinde ise Riyad’la bağlar durma noktasına gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.