SoftBank rekor ziyan açıkladı

Japonya merkezli şirket SoftBank ikinci çeyrekte tarihinin en büyük kabını kaydettiğini açıkladı.

SoftBank Group Corp., 3,16 trilyon yenlik (23,4 milyar dolar) rekor seviyede net ziyan bildirdi.

Dünyanın en büyük teknoloji yatırım fonlarından biri olan şirkete ilişkin Vision Fund’ın yatırım portföyü global teknoloji paylarındaki satışlardan önemli seviyede etkilendi.

Bloomberg’in haberine nazaran Vision Fund bir evvelki çeyrekte kaydedilen 2,2 trilyon yenlik (16 milyar dolar) kaybın akabinde hazirana kadar olan üç aylık dilimde 2,33 trilyon yen (17 milyar dolar) ziyan bildirdi. SoftBank ayrıyeten zayıf yen nedeniyle 820 milyar yenlik (6 milyar dolar) döviz ziyanı bildirdi.

NASDAQ’TAKİ KAYIP ŞİRKETİ BERBAT ETKİLEDİ

Küresel pay senedi fiyatları ikinci çeyrekte düşüşünü sürdürerek SoftBank’ın Uber Technologies Inc. ve Coupang Inc. üzere kilit halka açık holdinglerinin kıymetlerine ziyan verdi.

ABD’nin Nasdaq borsasında süreç gören teknoloji yüklü payların listelendiği Nasdaq 100 Endeksi bu periyotta yüzde 22 kayıpla 2008’deki global mali krizden bu yana en berbat performansını gösterdi.

Bu gelişme, SoftBank’ın kurucusu ve CEO’su Masayoshi Son’ın teknoloji yatırımlarına odaklanmak için şirketi tekrar konumlandırmasından bu yana yaşadığı en önemli gerileme oldu.

Sonuçların akabinde düzenlediği basın toplantısında Son, “Bu ziyan şirket tarihindeki en büyük kayıp ve bunu çok ciddiye alıyoruz” dedi.

Deneyiminden ne üzere dersler çıkardığı sorulduğundaysa Son, sayılamayacak kadar çok ders çıkardığını söyledi. Dünyanın en büyük teknoloji fonu Vision Fund, payları borsada süreç görmeyen yüzlerce teknoloji teşebbüsünde büyük hisseye sahip.

Ancak teknoloji şirketlerinin düşük seviyelerden kıymetlenmesi, SoftBank’ın portföy şirketlerinin borsadaki süreçlerini daha büyük bahisleri beslemek için likiditeye dönüştürme yeteneğini tüketiyor.

‘VİSİON FUND’IN KÜÇÜLTÜLMESİ GEREKİYOR’

SoftBank, Vision Fund kayıplarının 293,4 milyar yeninin (2,18 milyar dolar) Coupang için, 235,9 milyar yeninin (1,75 milyar dolar) SenseTime Group Ltd. için ve 220,7 milyar yeninin (1,64 milyar dolar) DoorDash için olduğunu söyledi. Şirket ayrıyeten AutoStore Holdings ve WeWork Inc.’te de düşüşler yaşandığını açıkladı.

Son, kayıpların akabinde Vision Fund’ın küçültülmesi gerektiğini belirtti. Vision Fund’ın lideri Rajeev Misra ise sorumluluklarının birçoklarını bırakarak kendi yatırım fonunu kuracak.

SoftBank’taki paylar bir dizi agresif geri alım programına karşın beş yıl evvel olduğu yere yakın bir noktada. Şirket en son eylül sonuna kadar 1 trilyon yenlik geri alım programı açıklamıştı. Kelam konusu atak şirketin yıl içinde öteki geri alım programları başlatabileceğine yönelik beklentilerin ortaya çıkmasının yanı sıra paylarının bu yıl yaklaşık yüzde 5 bedel kazanmasına yardımcı oldu.

Son, bir müddettir savunma tedbirleri alıyor. Son, Alibaba Group Holding Ltd ile ilgili vadeli kontratlar yaparak 10,5 milyar dolar elde etti ve 1 Temmuz’dan başlayarak vadeli mukaveleler imzalayarak 6,8 milyar dolar tedarik etti.

Birçok üst seviye yöneticisinin ayrılışıyla sarsılan SoftBank’da Son’ın omuzlarına giderek daha fazla sorumluluk biniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.