Roma’da Jose Mourinho tarih yazdı

Roma, UEFA Avrupa Konferans Ligi’nde Feyenoord’u 1-0 mağlup ederek kupaya ulaştı.

Birinci kere bu yıl düzenlenen Konferans Ligi’ni kazanan Roma’da teknik yönetici Jose Mourinho tarihe geçti.

UEFA tertiplerindeki birinci şampiyonluğunu kazanan Roma ise 1960/61 (Fuar Kentleri Kupası) döneminden bu yana birinci sefer memleketler arası arenada şampiyonluk ipini göğüsledi.

Avrupa’da 3 kupayı da kazanan birinci hoca

Mesleğinde daha evvel Inter ve Porto ile Şampiyonlar Ligi, Manchester United ile UEFA Avrupa Ligi kupaları ekleyen Jose Mourinho Roma ile UEFA Avrupa Konferans Ligi kupasını kazanarak Avrupa’da milletlerarası turnuvaların hepsini kazanan birinci teknik yönetici oldu.

Kaybettiği final yok

Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi’ni kazanan birinci teknik yönetici olan Jose Mourinho ayrıyeten Avrupa’daki 5. finalinden de zaferle ayrılmayı bildi. Jose Mourinho, Avrupa’da çıktığı 5 finali de kazandı.

5 Avrupa kupası kazanan ikinci adam

Ayrıyeten Portekizli teknik adam, Giovanni Trapattoni’nin akabinde 5 Avrupa kupası kazanan tarihteki ikinci teknik yönetici oldu.

  • UEFA Kupası: Porto – 2003
  • Şampiyonlar Ligi: Porto – 2004
  • Şampiyonlar Ligi: Inter – 2010
  • Avrupa Ligi: Manchester United – 2017
  • Konferans Ligi: Roma – 2022

8 kulübün 7’sinde kupa kazandı

Jose Mourinho, son 20 yılda yönettiği 8 farklı kulübün 7’sinde kupa kazandı. Jose Mourinho, Tottenham ile de Lig Kupası finaline yükselmişti, finalden evvel misyonuna son verilmişti.

İtalyanların son iki Avrupa kupası Mourinho’dan

Portekizli teknik adam, İtalyan futbolu için artık farklı bir değer arz ediyor. İtalyan futbolunun Avrupa’da kazandığı son kupada imzası olan Jose Mourinho, Roma ile bu başarıyı tekrarladı.

Tecrübeli çalıştırıcı, 2010 yılında Inter ile UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmış ve İtalyan ekipleri o tarihten itibaren Avrupa’da diğer kupa kaldıramamıştı.

Mourinho, 2022’de tekrar sahneye çıktı ve Roma ile UEFA Konferans Ligi’ni kazanarak İtalyanların kulüp bazında Avrupa’daki son iki kupasına imza atmayı bildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.