Reuters: Suudi Arabistan Esad’ı Arap Birliği zirvesine davet edecek

Yakın zamanda Suriye ile diplomatik ilişkileri yeniden başlatma kararı alan Suudi Arabistan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı 19 Mayıs’ta Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapılacak olan Arap Birliği zirvesine davet edeceği iddia edildi.

Reuters haber ajansına konuşan üç kaynaktan ikisi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faisal bin Farhan’ın önümüzdeki haftalarda Suriye’nin başkenti Şam’ı ziyaret edeceği ve Suriye Devlet Başkanı Esad’a resmi davetiyeyi bizzat vereceği bilgisini paylaştı. Reuters, iki ülkenin dışişleri bakanlığının da konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığını yazdı.

‘GÖRÜŞMELER BİR YILI AŞKIN SÜREDİR DEVAM EDİYOR’

Konuya ilişkin konuşan Arap Birliği Genel Sekreterlik Sözcüsü Cemal Ruşdi, Arap Birliği’nin ‘Arap ülkelerinin ikili ilişkilerinde her adımdan haberdar olmadıklarını’ söyledi. Ruşdi, “Yapılacağı varsayılan ziyaret hakkında önceden bilgilendirilmemize gerek yok” dedi.

Suudi Arabistan-Suriye ilişkilerindeki normalleşme adımları hakkında Reuters’a konuşan üç kaynaktan biri, iki ülke arasındaki görüşmelerin bir yıldan uzun süredir devam ettiğini kaydetti. Kaynak, Suudi Arabistan’ın sınır güvenliği ve uyuşturucu kaçakçılığı konusunda işbirliği dahil, Suriye’den bazı taleplerde bulunduğunu aktardı.

Bir diğer kaynak ise Suudi Dışişleri Bakanı’nın Şam’a yapacağı ziyaretin daha erken bir tarih için planlandığını, ancak 6 Şubat’taki Maraş depremlerinin ardından ertelendiğini söyledi.

Son olarak 24 Mart’ta basına yansıyan haberlere göre, Suriye ve Suudi Arabistan’ın 10 yılın ardından karşılıklı büyükelçiliklerini açma kararı alması sonrasında, konsolosluk hizmetlerinin yeniden başlaması için görüşmelere başlandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir