Pussy Riot grubunun lideri Maria Alyokina Moskova’dan Kurye kılığında kaçtı

Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’ya başlattığı savaşı eleştirdikten sonra ev hapsine alınan Rus aktivist grubu ‘Pussy Riot’ grubunun lideri Maria Alyokina kurye kılığına girerek Moskova’dan kaçmayı başardı.

Kurtarıcı İsa katedralindeki protesto/AP

Dünya Pussy Riot grubunu 2012 yılında Moskova’daki ‘Kurtarıcı İsa’ katedralinde Putin’e karşı düzenledikleri eylemle tanımıştı. Mahkeme dünya çapında yankı uyandıran eylemi ‘holiganlık’ olarak görmüş, Nadeşa Tolokonnikova ve Maria Alyokina’ya 2’şer yıl hapis cezası vermişti.

DEFALARCA KEZ HAPSE ATILDI

Ceza kolonisi sürgün mahkûmlar için kullanılan ve bir ada ya da uzak bir sömürge topraklarında kurulan bir yerleşim yeridir.

20 ay hapiste kaldıktan sonra Rusya Anayasası’nın 20’nci yıldönümü vesilesiyle ilan edilen aftan yararlanan ve 2013 yılında tahliye olan Maria Alyokina Putin karşıtı eylemlerini sürdürdü ve geçtiğimiz yazdan beri her biri 15 gün olmak üzere altı kez daha hapse atıldı.

Son olarak Nisan ayında Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşı eleştiren Alyokina ev hapsine alındı. Ancak yetkililerin ev hapsinin 21 günlük ceza kolonisine dönüştürüleceğini açıklaması ile kaçmak için planlar yapmaya başladı.

‘Pussy Riot’ grubu üyeleri demir parmaklıklar arkasında/AP

KURYE KIYAFETİ İLE KAÇTI

Rus aktivist gerekli planlamaları yaptıktan sonra Moskova polisi tarafından izlenen apartmandan kurye kılığına girerek çıkmayı başardı. Takip edilmemek için cep telefonunu geride bırakan genç kadın bir arkadaşı tarafından Belarus sınırına götürüldü. Buradan Litvanya’ya geçmesi bir hafta sürdü.

Litvanya’ya ulaştığında kaçış hikayesini The New York Times’a anlatan Alyokina, “Ne yaptığımı hala tam olarak anlamıyorum. Bunu başardığım için mutluyum” dedi.

BAĞCIKSIZ AYAKKABILARLA GİTTİ

Hapishane görevlileri ayakkabı bağcıklarına el koyduğu için Moskova’dan Litvanya’ya uzanan yolculuğunu bağcıksız platform botlarla yapan Alyokina, grup üyeleri ile beraber Ukrayna’ya yardım toplamak için bir turne düzenleyeceklerini ve performansları sırasında yine bu ayakkabıları giyeceğini açıkladı.

Maria Alyokina/AP

New York Times’a bir gün Rusya’ya dönmeyi umduğunu ancak Ukrayna’nın işgalinin anavatanına bakışını tamamen değiştirdiğini söyleyen Rus aktivist “Rusya’nın artık var olmaya hakkı olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.