Müziğin de başşehri

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Ada Ankara 2022-2023 kültür sanat dönemi için dopdolu etkinliklerle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Bu yılın heyecan verici programını CSO Ada Ankara’nın Sanat Yönetmenliği’ni üstlenen Ozan Binici ile konuştuk.

CSO Ada Ankara’nın yeni dönemi açıklandı. Bu sene nasıl bir program hazırlandı? Bizi neler bekliyor?

“Başkentin kültür ve sanat adası” olarak CSO Ada Ankara’da başta Ankaralılar olmak üzere etraf vilayetlerden ve Türkiye’nin farklı kentlerinden sanatseverleri ağırlamaya başladık. Sanatkarlar müzikseverler için farklı ve çok renkli bir program hazırladı. Yeni dönemimiz için Erken Periyot ve Barok, Çağdaş-Deneysel, Oda Müziği-Resital, Caz, Dünya Müziği ve Org Serisi ekseninde müziğin tüm cinslerine yer vermenin yanında disiplinler ortası kültürel beraberliklere, müzikli çocuk oyunlarından teatral çocuk konserlerine uzanan bir yelpazede etkinlikler kurguladık.

YERLİ VE YABANCI SANATÇILAR

Birleşik Krallık klasik müzik dünyasının son yıllardaki en parlak keman virtüözlerinden Fenella Humphreys ve piyanist Nicola Eimer, 21 Eylül akşamı CSO Ada Ankara sahnesinde olacak. Cihat Aşkın, Niccolo Paganini’nin 240. doğum günü anısına bestekarın doğum günü olan 27 Ekim’de Paganini’nin 24 kaprisini anlatımlı olarak seslendirecek. Sevimli Pancaroğlu “Türk Arpı” projesiyle 30 Ekim’de Mavi Salon sahnesinde olacak. Son periyotta Avrupa’da süratle yükselen genç saksafon sanatkarı Manu Brazo ve İspanya’da çağdaşlarının en başında ismi anılan piyanist Pepe Fernandez ikilisi caz, flamenko ve İspanyol halk müziğinin klasik müzikle harmanladığı bir programla birinci Türkiye konserlerini vermek üzere gelecek. Ünlü Wigmore Hall Yaylı Çalgılar Müsabakası şam-piyonu Leonkoro Quartet ve Sitkovetsky Trio Türkiye’de birinci defa yeniden CSO Ada Ankara’da olacak.endüstrisinin en itibarlı firmalarından Deutsche Grammophone ile kayıtlar yapan tek viola da gamba sanatkarı Maddalena Del Gobbo enstrümanının narin ve büyülü sesini müzikseverlerle paylaşacak. Dünyaca ünlü salonlarda konserler veren başarılı piyanistimiz Özgür Aydın ve neslinin en önde gelen virtüözlerinden, Berlin Filarmoni Orkestrası solo viyola sanatkarı Naoko Shimizu tarihi bir konser projesiyle sahnemizde buluşacak. Ülkemizin önde gelen caz sanatkarlarından Kerem Görsev, Elif Çağlar, Onur Çalışkan ve Ceren Temel CSO Ada Ankara caz serisinde yer alan sanatçı ve topluluklar ortasında. Nordik müziğin en değerli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Eivor, müzikseverleri mistik bir dünyaya taşıyacak. Azerbaycan’ın tar virtüözü Arslan Novrasli; dünyanın en renkli, en şaşırtan ve çarpıcı ülkelerinden biri olan Hindistan’dan gelen ve dört usta müzisyenden oluşan Sangita topluluğu, Danimarkalı org virtüözü Jonas Hellesøe ve Macar virtüöz Dora Petery, eğlenceyi müzikal latifelerle buluşturan MozART Group, Fransız sanatçı Barbara Pravi müzikseverlere unutamayacakları anlar yaşatmak üzere konuğumuz olacak.

YENİ SESLER ÖDÜLLÜ SANATÇILAR

Bu dönem CSO Ada Ankara’da deneysel müziğe dair kimleri dinleyeceğiz?

Oda müziğine yaptıkları katkılardan ötürü 2012 yılında Royal Filarmoni Ödülü’ne layık görülen İngiliz Çağdaş ve Deneysel Müzik Topluluğu “Apartment House”u ağırlayacağız. Türkiye’deki birinci konserini gerçekleştirecek topluluk, sonbaharın argümanlı programlarından. 25 sene önce kurulan ve o günden bu yana tüm kıtalardaki yüzlerce salonda konserler veren Apartment House’un Ankara’da seslendireceği Slovak, İngiliz, Litvanyalı, Kanadalı, Alman ve Amerikalı bestekarların yapıtları de Türkiye’de birinci defa dinleyiciye sunulacak.

CSO Ada Ankara, “Misafir Yerleşik Sanatçısı” olarak Almanya’nın milletlerarası sahnelerdeki en başarılı seslerinden Mojca Erdmann’ı ağırladı. Müzikseverleri nasıl bir seçkiyle karşılaştılar?

18. yüzyılda Haydn ve Mozart ile başlayan yolda “lied” cinsine süper katkılar yapan o kadar çok bestekar olmuş ki… Mojca Erdmann, CSO Ada Ankara konserinin birinci yarısında hem Robert Schumann hem de ünlü müzisyenin eşi, vaktinin en ünlü piyano virtüözlerinden ve bestekar Clara Schumann’ın birbirinden hoş ve romantik müziklerini seslendirdi. Mozart’ın devrin en ünlü seslerinden soprano Nancy Storace için yazdığı ve bestekarın en sevilen aryaları ortasında yer alan, tutkularla ve Mozart’ın tanımsız güzellikleriyle dolu “Ch‘io mi scordi di te“ aryası bu son derece özel lied akşamının unutulmaz finali oldu.

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısını saymazsak, bu dönem sizin CSO Ada Ankara’nın sanat direktörü olarak birinci döneminiz. Neler söylemek istersiniz?

CSO Ada Ankara Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türk halkının hizmetine sunduğu eşsiz bir kültür yapısı; 2023 kişilik üzüm bağı tarzındaki ana salonu, 512 kişilik mavi salonu ve Tarihi CSO Salonu’nu içeren dev bir kompleks. Her çeşitte müziğe ve kültür-sanat faaliyetlerine kucak açan, ülkemizin ve dünyanın önde gelen sanatçı, küme ve orkestralarını izleyiciler ile buluşturan CSO Ada Ankara’nın Sanat Direktörlüğü misyonunu icra etmekten onur duyuyorum. Çok heyecanlıyım.

Bu dönem çocuklara

Bu dönem çocuklar için eğlenceli ve eğitici etkinlikler de epey çeşitli. Minik sanatseverleri neler bekliyor?
Müzikli çocuk oyunlarından teatral çocuk konserlerine uzanan çocuk etkinliklerimize yeni bir seri ekledik. Somut olmayan kültürel mirasımızı gelecek jenerasyonlara aktarmak maksadıyla kurguladığımız Somut Olmayan Kültürel Miras Serimizde Karagöz ve Meddah şovları, zekâ ve strateji oyunu olan Mangala ve Ebru Sanatı atölyelerimiz olacak. Dönem boyunca geleceğin sanatseverleri ile olmaktan büyük memnunluk duyacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.