Memleketler arası Af Örgütü’nden vahim Çin tezi: Gizlice infaz ediliyorlar

Memleketler arası Af Örgütü, Çin’in mevt cezasının uygulanmasında dünyaya öncülük ettiğini ve mevt otomobilleri ve zehirli iğneler kullanarak gizlice binlerce infaz gerçekleştirdiğini tez eden bir rapor yayınladı. Rapor, kısa müddette milletlerarası kamuoyunda gündem olurken,

Milletlerarası Af Örgütü, “Ölüm Cümleleri ve İnfaz 2021” başlıklı yeni bir rapor yayınladı. Raporda,  küresel bazda kapsamlı bir araştırma gerçekleştirildi ve ülkelere nazaran kabahatleri infaz oranları ele alındı.

Raporda, 2021 yılında hatalıların infaz oranının yüzde 20 arttığı belirtilirken, bu durumun en çok da Çin’de rastlandığına vurgu yapıldı. Çin’in kendi vatandaşlarından en az 1000’ini gizlice infaz ettiği ve bu bireylerle ilgili tüm ayrıntıları gizlediği sav edildi.

Birebir vakitte 2020-2021 yıllarını ortasındaki periyodu kapsayan raporda, infazların birçoklarını memleketler arası uyuşturucu kaçakçılarını kapsadığı vurgulandı.

Af Örgütü, taşınabilir vefat kamyonlarının 2003’ten bu yana mahkumların cezaevine nakledilmesine gerek kalmadan infaz edilmelerine imkan sağladığını da öne sürdü.

Milletlerarası Af Örgütü’nün Çin araştırmacısı Kai Ong, “Yakın gelecekte yeni mevt cezalarının ve infazların sayısını değerli ölçüde düşmesi mümkün değil” diye konuştu.Ülkedeki mahkumların mevt vagonlarına tıkılıp, Death Row’a götürüldüğü öne sürülürken, bu şahısların organlarının toplanarak bilimsel deneyler için kullanıldığı da tez edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.