MEB duyurdu: Ehliyet imtihanlarında yeni periyot başlıyor

Ulusal Eğitim Bakanlığı, eğitimde dijitalleşme amaçları doğrultusunda başlattığı ehliyet imtihanında animasyonlu soruların kullanılması uygulamasını genişletiyor.

Bakanlığı, ehliyet imtihanlarında yer alan soruları görsel açıdan zenginleştirmek, soruların içeriğini ve sağlayacağı faydası geliştirmek için animasyonlu sorular kullanma kararı almıştı. Çabucak akabinde adayların imtihan öncesinde soru çeşidini tanıması için deneme imtihanları paylaşıldı.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ölçülmek istenen davranışların net bir halde ortaya konulması gayesiyle başlatılan uygulamaya ait şu bilgileri paylaştı:

“Ehliyet imtihanlarında yer alan animasyonlu soruların sayısı her geçen gün artıyor. Gelinen noktada ehliyet imtihanlarında soruların yüzde 10’u animasyonlu sorulardan oluşuyor. Ehliyet imtihanlarında birinci olma özelliği taşıyan animasyonlu sorular, gerçek hayat durumlarına uygun olduğu için bu yenilik imtihan geçerliği ve güvenilirliğine de katkı sağlıyor. Adayların imtihan öncesinde soru çeşidini tanıması için animasyonlu soruların da yer aldığı deneme imtihanlarına Ölçme, Kıymetlendirme ve İmtihan Hizmetleri Genel Müdürlüğünün odsgm.meb.gov.tr uzantılı internet adresinden erişilebiliyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.