Masumiyet Müzesine 6 yeni eser eklendi

Nobel ödüllü müellif Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesine yeni eserler eklendi. “Umberto Eco’dan Nobel Mükafatı almış Mo Yan’a kadar pek çok kişi geldi. Dünyanın en ünlü sanatkarlarından Jeff Koons gelecek. Entelektüel dünyadan müzemize büyük ilgi var” diyen Pamuk, yeni kitabı Kağıt Oynayanlar’ı yazdığını açıkladı.

Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesine yeni eserler eklendi. Kitabın 33, 61, 62, 75, 76 ve 77. kısımlarını tabir eden yeni eserler, 5 aylık çalışmanın sonunda tamamlandı.

Pamuk, müzenin açılışının 10. yılı hasebiyle hazırlanan yapıtlara ait düzenlenen toplantıda, Masumiyet Müzesi’nin tıpkı isimli romanıyla ilgili olduğunu belirterek, “Müzede, romandaki kahramanların kullandığı eşyalar, fotoğraflar, hayaller ya da onların havasını gösteren şeyler sergileniyor.” dedi.

Müzeyi kurmaya, 17-18 yıl evvel şimdi romanı yazarken karar verdiğini lisana getiren Pamuk, kitaptaki her kısma özel bir eser hazırlandığına işaret etti.

Pamuk, müzenin, sonrasında kurulan Masumiyet Vakfına bağlandığını anlatarak, “Müzemiz bilet fiyatlarıyla ayakta duruyor. Hatta kar ediyor. Bu karı cebime atmıyorum. Bu yıl olduğu üzere müzeyle, sanatsal işlerle ilgili yeni kutular yapıyoruz. Kutuların replikalarını yapıyoruz. Vakfımız kar ediyor. Masumiyet Müzesi açılana kadar cebimden para verdim lakin açıldıktan sonra hiç para koymadım. Bununla da övünüyorum.” sözlerini kullandı.

285 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

Müzeyi 10 yılda 285 bin kişinin ziyaret ettiğini bildiren Pamuk, ziyaretçilerin yaklaşık yarısının yabancı olduğunu belirtti.

Kitaptaki fiyatsız biletin 36 bin kişi tarafından kullanıldığını lisana getiren Pamuk, en sevdiği kitabının Masumiyet Müzesi olmadığını da söyledi.

Müze açıldığından bu yana geçen 10 yılda dünyada da tanındığını anlatan Pamuk, şunları kaydetti:

“Pek çok ünlü geldi. 2014’te Avrupa Yılın Müzesi oldu. Bizden sonra Amsterdam’daki Rijks Müzesi tıpkı mükafatı aldı. Bizden önce Louvre Müzesi yaptığı renovasyondan ötürü ödül aldı. İkisi ortasında ödül aldık. Çok erdem duyduk. Umberto Eco’dan Nobel Mükafatı almış Mo Yan’a kadar pek çok kişi geldi. Önümüzdeki 10 gün içinde bizden randevu aldı, dünyanın en ünlü sanatkarlarından Jeff Koons gelecek. Entelektüel dünyadan müzemize büyük bir ilgi var.”

Müzede yer alan eşyaların bulunduğu camekanlı kutulardan 40’ının replikasının yapıldığını belirten Pamuk, bunların Çin’de 5 yıl, 5 kent ve 5 müze gezdikten sonra buradaki müzelerden birinde daimi kalacağını bildirdi.

“BU KERE OYUN KAĞIDI YAPIYORUZ” 

Orhan Pamuk, müzenin başküratörünün kendisi olduğunu söyleyerek, şöyle konuştu:

“Belki de gençliğimde, 22 yaşıma kadar ressam olmak istediğim için, yazdığım bir romana tekabül eden, onu resimleyen, illüstre eden değil tekabül eden, onunla bir bağlantıya geçen bir şey yapma işini (romana) koymayı seviyorum. Artık bir roman yazıyorum. İsmi ‘Kağıt Oynayanlar.’ Kağıt oynuyorlar. Gelecek romanımı da tanıtmak için konuşuyorum.

Yabancı kaynaklı oyun kağıtlarıyla oynuyorlar. Kahramanlar, kıssanın bir yerinde ortalarında konuşurken ‘Ya biz bunun neden yerlisini yapmıyoruz? Buradaki papaz dediğimiz kral yerine biz de padişah yapalım. Kraliçe yerine biz de hanım yapalım.’ diyorlar ve oyun kağıdı üretiyorlar. Oyun kağıtlarını nasıl ürettikleri romanımın kıssası lakin ben o oyun kağıtlarını da yapıyorum. Bu sefer bir müze yapmıyoruz fakat oyun kağıdı yapıyoruz.”

FİLM YAPACAK 

Gelecek devirde bir sinema yapacağını ve bunu müzedeki ekranlardan sunacağını anlatan Pamuk, “Yukarıda iki ekran var. Biri, Kemal Füsun ile romanın son kısmında buluşunca, otel odasında çok sarhoş olup bir de sinek görüyor masanın üzerinde. ‘Kafamda, alkollü, sinekli, sürrealist bir sinema var.’ üzere bir cümle var. Kemal’in başındaki sineması yapmak istiyorum. Bilen teknik adamlarla bu türlü bir sinema yapmak istiyorum. O sineması önemsiyorum ancak şimdilik ona girişmiyorum. 6 saatlik ya da olağan bir sinema değil. Ya da bakarsınız o denli bir şey yaparım. Masumiyet Müzesi projesi bitmez.” sözlerini kullandı.

Bir romandan esinlenerek hayata geçirilen birinci müze olan Masumiyet Müzesinde, 1950’li yıllardan itibaren İstanbul ömrüne dair detaylar ve o devri yansıtan çeşitli nesneler dikkati çekiyor. Romandaki 83 kısmı temsil eden her bir eşya, fotoğraf ya da fotoğraf, camekanlı vitrinlerde ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.