M1 işlemcili MacBook alanları üzen haber Apple’ın geçen yıl sonu duyurduğu M1 işlemcili Mac’lere artık resmi olmayan uygulamaların yüklenmesine…

9to5Mac‘in haberine göre bu hafta başı Apple, yakın tarihte M1 işlemciye sahip Mac kullanıcılarının, iPhone ve iPad uygulamalarını Mac‘e resmi olmayan şekilde yüklemelerini engelleyeceğini açıkladı.

Bu hafta sonu ise Apple, resmi olarak sunucu tarafındaki bu hamleyi gerçekleştirdi. Yeni düzenleme ile artık iPhone veya iPad’den M1 Mac‘e, desteklenmeyen uygulamaları yüklemek için iMazing tarzı resmi olmayan uygulamaları kullanamayacak.

Normalde Apple Silicon Mac‘ler, kullanıcıların Mac‘lere iOS ve iPad uygulamalarını çalıştırmalarına izin veriyor. Ancak geliştiriciler uygulamalarının Mac’e yüklenmesine izin vermemeyi tercih edebiliyor. Bu durum birçok geliştiricinin izlediği yol ancak uygulamalarını Mac App Store‘dan kaldırmak için App Store Connect‘te gerekli değişikliği yapması gerekiyordu.

Bugüne kadar Netflix, Instagram ve Facebook gibi iOS uygulamalarını, geçerli bir Apple Kimliği altında indirilen ilgili IPA dosyalarını kullanarak M1 işlemciye sahip Mac‘e iMazing gibi araçlar aracılığıyla yüklemesi mümkündü. Ancak 9to5Mac, bugün itibari ile bir uygulamanın Mac App Store‘da bulunmadığı sürece artık Mac‘e yüklenemeyeceğini doğruladı.

Böylece geliştiricilerin uygulamaları için tercihi ne olursa olsun M1 işlemciye sahip Mac‘lere resmi olmayan uygulamalar yüklenemeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir