Kuvvetli PSM’nin 10. dönemi yarın Fazıl Say konseriyle başlayacak

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin dönem açılışı, yarın akşam bestekar ve piyanist Fazıl Say’ın yeni eseri “Hayat Ağacı” süitinin dünya prömiyeriyle yapılacak. Çellist Jamal Aliyev’in Say’a eşlik edeceği konserde, medya sanatkarı Refik Anadol’un, yapay zeka teknolojisini kullanarak tasarladığı dijital data heykeli de izleyiciyle buluşacak.

Yeni döneme ait açıklamalarda bulunan Güçlü PSM Genel Müdürü Filiz Ova, 10 yıllık bir kurum olduklarını ve yeni dönemi planlarken bu 10 yılı gözden geçirme fırsatı bulduklarını söyledi. Ova, PSM’nin kültür sanatla topluma yarar sağlamak ismine Kuvvetli Holding tarafından hayata geçirildiğini belirterek, “10. yılımızda da Fazıl Say ve Refik Anadol’a bir sipariş isteğiyle gittik. Fazıl Say burada birinci kayıt yapan sanatkarlardan biri ve yeniden burada çok sayıda konser verdi. Refik Anadol da bizim yolumuzda bizimle birlikte yürüyen, pahalı işler üreten bir sanatçı. O da bizi kırmadı ve hoş bir eser armağan etti. Yarın bu performansı daima birlikte izleyeceğiz” dedi.

PSM’nin 10 yıllık seyahatinde memleketler arası ve ulusal çok fazla sanatçıyı ağırladığına dikkati çeken Ova, şunları kaydetti:

“Piyanist Ludovico Einaudi, Travis üzere sevilen ve ilgi gören sanatkarlar bizimle olacak. İzleyicilerimizin çok yakından takip edilen ve büyük bir merakla beklediği şenliklerimizi de genişleterek, büyüterek devam ettiriyoruz. 2023’e yayılan devirde Monte Carlo Balesi’ni Romeo ve Juliet ile ağırlayacağız. Pandemi periyodunda yapılmayan müzikaller de geri dönüyor. Yalnızca yabancı müzikaller değil alışılmış ki Alice Müzikali de var. Olağan ki tiyatro alanında da yeni yapımlar, yeni yazılan işler, atölye projemizle tiyatroda yeni yetenekleri bulmak, yetiştirmek, dayanak olmak için yaptığımız programlar olacak. Bir de ‘İlk Konserim Birinci Tiyatrom’ projemiz var ve bu da bizim için çok kıymetli. Farklı araştırmalarda Türkiye toplumunun büyük bir kısmının hiç konsere ve tiyatroya gitmediğini gördük. İstanbul’da kültür sanata erişemeyen insanları PSM’de ağırlamayabilmek için SosyalBen Vakfı ve Toplum Gönüllüleri Vakfı iş birliği yaptık. Ayrıntılarını ekim ayında anlatacağız.”

5 KISIMLI BİR SÜİT

Fazıl Say da Güçlü PSM’de kurulduğu birinci günden itibaren konser verdiğini anımsatarak, “Zorlu PSM, AKM’nin olmadığı 14 yıl boyunca İstanbul’un kültür sanat yükünü kaldırmada değerli misyon üstlendi. 10. yıl programı da tüm sanat kollarına ve tüm kuşaklara hitap eden bir program. İstanbul’a büyük bir hizmet sunduklarını düşünüyorum” tabirlerini kullandı.

Say, “Hayat Ağacı” yapıtının ferdî öğeler taşıyan bir eser olduğuna işaret ederek, yapıtın özelliklerini şöyle aktardı:

“Sanatseverleri, 5 kısımlı bir süit bekliyor. Yaklaşık 20 dakikalık bir müzik. Birinci kısmın ismi ‘Umut’. Zira umut bizim hayatımızın her şeyi. Beşinci kısmın de ismi ‘Hayat Ağacı’. Ortadaki ikinci kısım babam ‘Ahmet Say’, üçüncü kısım eşim ‘Ece’, dördüncü kısım ise annem için. Yarın sanatseverleri bekleyen çok ferdî bir aile yapıtı aslında. Sonuçta hayatı, kendi perspektifimden sizlere anlatmak istediğim içine kapalı bir müzik. Cemal’in çellosuyla, Refik’in de fevkalâde görsel dizaynlarıyla bu yapıtı destekledikleri için teşekkür ediyorum.”

Medya sanatkarı Refik Anadol ise Güçlü PSM’nin anılarının bir kesimi olacağı için memnun olduğunu söz ederek, projeye 60 milyondan daha fazla ağaç fotoğrafının bulunduğu doküman yığınını yapay zeka öğrenmesiyle başladıklarını lisana getirdi.

Anadol, yapıtın kendini tekrar etmeyen ve eş vakitli çalışma olduğunu aktararak, “O an orada var olacak ve bizde kalacak bir hayat tecrübesi. Hasebiyle bu deneyseli elimizden geldiği kadar heyecanla ortaya çıkarmaya çalıştık. Çok onur duyduğum ve çok heyecanlandığım bir iş oldu” değerlendirmesini yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.