Koronavirüsün yeni bir belirtisi ortaya çıktı: Kovid dili

Koronavirüsün yeni bir belirtisi ortaya çıktı: Kovid dili

spanya’nın başkenti Madrid’deki 666 orta ve ileri derecede Kovid-19 hastalarını inceleyen bilim insanları yeni bulgulara erişildiğini duyurdu.

10 Nisan 2020 ile 25 Nisan 2020 tarihleri arasında Madrid’deki sahra hastanesinde tedavi gören hastaları inceleyen bilim insanları birçok yeni semptom belirlendiğini duyurdu.

Bilim insanları neredeyse her dört hastadan birinin dilinde şişme, ağrı ve nodüller oluştuğunu açıkladı. “Kovid dili” olarak adlandırılan bu durumun sebebinin halen incelendiği açıklandı.


British Journal Medicine’de yayınlanan araştırmada korona hastalarının dilinde şişme ya da renk değişimi meydana geldiği kaydedildi.

Bu arada aynı araştırmada hastaların yaklaşık yüzde 40’ının ellerinde ve ayaklarının tabanında kırmızılık ya da kahverengi noktalar belirdiği ortaya çıktı. Bilim insanları “Araştırmalara göre hastaların yüzde 45.7’sinin ellerinde, ayaklarında ya da ağızlarında değişiklikler meydana geldi” açıklamasını yaptı. Uzmanlar hastaların yüzde 25.7’sinde “Kovid dili” rahatsızlığının görüldüğünü açıklarken dil üzerinde pütürler meydana geldiği belirtildi.


Araştırmada koronavirüs hastalarının el ve ayaklarında kahverengi noktalar oluştuğu belirtildi.

”ÖNCE AĞZINA BAKIN”

Madrid’deki La Paz Üniversite Hastanesi’nde görevli ekip tarafından hazırlanan araştırmada, Kovid-19 hastalarıyla ilgilenen doktor ve hemşirelere, “Eğer koronavirüs şüphesi bulunan bir hasta geldiyse, ona daha hızlı tanı koyabilmek adına ellerine, ayaklarının tabanlarına ve ağızlarına bakın” tavsiyesinde bulundu.

Koronaya yakalanan kişilerin ayak tabanlarında kızarıklık veya kahverengi izler oluşuyor.Araştırmanın saygın tıp dergisi British Journal of Dermatology’de bir araştırma formatında yayınlandığı kaydedilirken, bu incelemenin aslında 2020 yılının Eylül ayında gönderildiği fakat bu hafta resmi olarak yayınlandığı belirtildi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir