Kıbrıs’ta elde dikilen Türk bayrağı, müzeye ikram edildi

İngiltere’nin sömürgesinin yaşandığı 1878-1960 yıllarında Kıbrıs Türkü Amber İbrahimoğlu, elinde Türk bayrağı dikti.

Bayrak kullanılmasının yasak olduğu o dönemde İbrahimoğlu, kendi elleriyle hazırladığı bayrağa gözü üzere baktı.

Elleriyle diktiği bayrağı müzeye teslim etti

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katıldığı merasimde İbrahimoğlu, bayrağı Dr. Fazıl Küçük Vakfı İdare Konseyi Lideri Mehmet Küçük’e teslim etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, burada yaptığı konuşmada, İngiliz sömürge periyodunda Türk bayrağının asılmasının yasak olduğu günlerde İbrahimoğlu’nun el emeği, göz ışığıyla diktiği bayrağı ne keyifli ki bugün Dr. Fazıl Küçük Müzesi’ne teslim ettiğini belirtti.

“Türkiye’siz varlığımızı sürdüremeyiz”

Türklüğün ve bayrağın o yıllarda da her vakit korunduğuna işaret eden Tatar, “Dr. Fazıl Küçük, ‘Biz Türkiye’siz bu topraklarda varlığımızı sürdüremeyiz’ demişti. Bu bayrağın bugün buraya teslim edilmesi, çok büyük mana taşıyor.” diye konuştu.

“Kıbrıs Türk kadınının örnek çabası”

Kıbrıslı Türklerin İngiliz sömürge periyodunda bu topraklarda var olmak için gösterdiği eforlara vurgu yapan Tatar, “Kıbrıs Türk bayanının örnek bir gayretidir bu bayrak.” dedi.

Bugün ülkede barış, huzur ve inanç içinde yaşanıyorsa bunun; şehitlerin, gazilerin ve kahramanca çabayı sürdürenlerin sayesinde olduğunu söyleyen Tatar, Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve bağımsızlık uğraşı başkanı Dr. Fazıl Küçük’e de rahmet diledi.

“O güç günlerde Türklüğümüzü asla unutmadık”

AA’nın haberine nazaran, Dr. Fazıl Küçük Vakfı İdare Şurası Lideri Küçük de bayrağı teslim alırken yaptığı konuşmada, İbrahimoğlu’na hitaben, “Sizlerin verdiği çaba sonucunda bu topraklarda özgürce yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Bayrağın satın alınması yahut dikilmesinin yasak olduğu günlerde dikilen bu bayrağın kıymetini vurgulayan Küçük, “O güç günlerde Türklüğümüzü asla unutmadık. Bu bayrağın yerinin burası olduğunu düşündüğünüz için teşekkür ederiz, sizlere minnettarız.” diye konuştu.​​​​​​​

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.