Kayısı tezgahta yerini aldı: Kilosu 50 TL

Turfanda meyveciliğin merkezi olan Mersin’in Mut ilçesinde, çilek ve can eriğinden sonra dönemin kayısı hasadı yapıldı.

50 TL’den alıcı buldu

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisi olan kayısı, yavaş yavaş tezgâhlarda görülüyor. Vatandaşların bilhassa Haziran ve Temmuz ayında daha fazla tüketmeleri beklenen dönemin birinci kayısıları 50 TL’den alıcı bulmaya başladı.

Gebeler tarafından tercih ediliyor

İlerleyen periyotlarda vatandaşların ilgisinin artacağını söyleyen manav Emre Deveci, şu an yalnızca tadım yapmak isteyen ve gebelerin ilgilerinin ağır olduğunu belirtti.

“Fiyatlarda önemli düşüş beklemiyoruz”

Deveci yaptığı açıklamada, Kayısı dönemini artık açmış bulunmaktayız. Kilogram fiyatı şu an 45-50 TL ortasında değişiyor. İlerleyen devirlerde üretim artışıyla birlikte fiyatlar biraz düşebilir, lakin kayısı fiyatlarında önemli manada düşüşler beklemiyoruz. Sonuçta meyvecilik kaliteli bir iştir. Şayet kaliteli eserler getirmeye devam edersek fiyatlarda büyük bir oynama gözlemleyemeyebiliriz. Vatandaşlarımız da bütçelerine nazaran ilgi göstermeye başlarlar kesinlikle. Ayrıyeten tezgâhımızın da varlıklı gözükmesi gerekiyor. Bu yüzden dönemin birinci kayısılarıyla tezgâhımızı renklendirdik.dedi.


“Ekim ayına kadar satış devam edecek”

İHA’ya açıklamalarda bulunan Deveci, Sonraki aylarda kayısı üretimine bağlı olarak Alanya, Bursa ve İnegöl üzere yerlerden kayısı getirmeye başlayacağız. Bilhassa şekerpare kayısısının periyodu geldiğinde İnegöl’den buraya önemli bir kayısı gelişi olur. Bugünden itibaren eylül ve ekim aylarına kadar Eskişehir’de kayısılar tezgâhtaki yerlerini almaya devam edecekler.dedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.