Kapadokyadaki arı üreticisi: Öbür iş için para verseler gitmem

Nevşehir’in Kapadokya bölgesinde bulunan peribacalarıyla kaplı Güvercinlik Vadisi’nde arıcılıkla uğraşan 55 yaşındaki Ahmet Ciğerci, Kafkas melezi ırkı arı üretiyor.

Otuz yıl evvel askerden geldikten sonra oğul veren ve bahçelerinde toplanan koloniyle arıcılığa başlayan Ciğerci, yıllar içinde edindiği tecrübeyi, bu mesleğe meraklı üreticilerle de paylaşıyor.

AA’nın haberine nazaran; Ciğerci, birinci ve tek mesleğinin arıcılık olduğunu, uzun yıllardır gönül verdiği bu işle geçimini sağladığını söyledi.

“Başka iş için para verseler gitmem”

Arılarla vakit geçirmenin kendisini memnun etmeye yettiğini lisana getiren Ciğerci, “Bu işi sevmen lazım. Nasıl insan otomobilini, konutunu sever, ben de bunları seviyorum. Buraya gelip akşama kadar otururum.

Başka iş için para verseler gitmem, akşama kadar bunların yanında otururum. 55 yaşındayım, birinci mesleğim arıcılık oldu, yıllardır sürdürüyorum.” dedi.

En düzgün ahenk sağlayan arı ırkı Kafkas melezi

Bölgenin iklim şartlarına en uygun ahenk sağlayan arı ırkının Kafkas melezi olduğunu, Artvin’den getirttiği kraliçe arıları tercih ettiğini anlatan Ciğerci, Nevşehir yöresi ve etraf vilayetlerdeki üreticilerin arı ihtiyacını karşılamaya çalıştığını söyledi.

Bu arı ırkının yörenin kış şartları için de elverişli olduğunu, soğuğa karşı dayanıklılığı münasebetiyle tercih edildiğini vurgulayan Ciğerci, şunları kaydetti;

“30 yıldır arı üretiyorum”

“Arılar oğul veriyor, onları alıp bir kovana koyuyoruz. Evlenince nasıl evlat ayrılıp, öteki meskende oturuyorsa bu da tıpkı o denli, aile olunca öbür bir kovana koyup yeni bir koloni oluşturuyoruz.

Böylelikle arılar ve kovanlar çoğalıyor. Ürettiğim arıları, etraf köylere ve etraf vilayetlerden gelenlere veriyorum. 30 yıldır arı üretiyorum. Her geçen sene deneyim edinerek işin inceliğini öğrendim.


“Arının balla beslenerel güçlü kalması lazım”

Herhangi bir hastalık oluşmadan arı üretimini sürdürüyorum. Burada çiçek çeşidi fazla. Yağmur çok olunca randıman de hoş oldu. Sıcak havalarda kovanları yüksek bölümlere taşıyorum.

Ağustosta kovandaki askerlerin güçlü olması lazım ki kışa düzgün hazırlansınlar. Kovanların üst katındaki az sayıda peteği kendimiz için alıyorum lakin öteki çıtalar bal dolu olsa da almıyorum çünkü arının balla beslenerek güçlü kalması lazım.”


Bir kovan arı 600 liradan alıcı bulmaya başlıyor

Geçen yıl 130’dan fazla kovana sahip olduğunu, baharda yaptığı satışların akabinde kalan 50 kovanla arı üretimi sürdürdüğünü belirten Ciğerci, bir kovan arının, gücüne nazaran 600 ila 1500 liradan alıcı bulduğunu tabir etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.