Kahramanmaraş’ta depremzedeleri ziyaret eden Hüseyin Baş: Burada yapılacak olan evler, insanlara parayla satılamaz; bu bir mecburiyettir, haktır, hukuktur

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, Kahramanmaraş’ta depremzedeleri ziyaretinde; “Eğer bu binanın yıkılmasında müteahhit, yapı denetim firması, belediye, hükümet sorumlu değilse sizler hiç sorumlu değilsiniz. Bu kadar zincirde sorumluluk kala kala oradaki bir vatandaşımıza kalıyor, bu kabul edilemez. Dolayısıyla bugün yeni yapılacak konutlar size para ile satılamaz. Sizin bugün yaşadığınız sorunlu günler bir şekilde sizin zararlarınız giderilerek size geri verilmek durumundadır, bu böyle olmak zorunda” dedi.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, 6 Şubat depreminin merkezi Kahramanmaraş’ta kurulan çadırkent yaşam alanındaki depremzedeleri ziyaret etti. Baş, burada depremzedelere hitaben yaptığı konuşmada, depremleri afete çeviren şeyin yapılan binalar olduğunu belirterek, “Burada yıkılan binaların, sizin evsiz kalmanızın sebebi olan durumun sorumlusu sizler değilsiniz” dedi. Baş, şunları söyledi:

“Yerküre her zaman sallanmıştır ve sallanacaktır, bunu afete çeviren üzerine inşa ettiğimiz yapılardır”

“Öncelikle şunu bilmemiz gerekiyor; deprem bir doğa olayıdır. Bu yer bu yerküre belli bölgelerde ve belli zamanlarda her zaman sallanmıştır ve sallanacaktır. Bunu afete çeviren şey bizim bu yerküre üzerine inşa ettiğimiz yapılardır. Bu yapılarda ne yazık ki gerekli önlemleri almadığımız takdirde, gerekli şekilde bu yapıları inşa etmediğimiz takdirde o yapılar bizim başımıza çöküyor. Bina yıkıldıktan sonra o enkazın içinden insanı aramak, insanı kurtarmak gerçekten bir hayli zor bir durum. Yani buradaki esas mesele neydi? Bu binaların yıkılmamasıydı.

“Burada yapılacak olan evler, binalar daireler insanlara parayla satılamaz”

Nedir sigorta hukuku? Sizin malınız eğer sizin bilinçli olarak zarar vermediğiniz bir yöntemle zarar gördüyse, sizin malınızdaki zararı sigorta hukukunda muhatap olduğunuz firma karşılar. Yani sigorta ettiğiniz malın zararını size verir. Burada yıkılan binaların, sizin evsiz kalmanızın sebebi olan durumun sorumlusu sizler değilsiniz. Dolayısıyla bugün yeni yapılacak konutlar size para ile satılamaz. Sizin bugün yaşadığınız sorunlu günler bir şekilde sizin zararlarınız giderilerek size geri verilmek durumundadır, bu böyle olmak zorunda. Neden böyle olmak zorunda? Hepimizin anası devlet, babası devlet, büyüğü devlet, koruyucusu devlet. Bizim sigortamız kimdir, devlettir. O zaman devletlerin ve hükümetlerin ne yapmaları gerekir? Böyle afet durumlarında insanlardan para alarak onlara ev vermek değil, onların zararlarını üzerine alarak bu insanlara yardımcı olmak ve sigorta gibi işleyerek size bunları teslim etmek durumundadır zorundadır. Devlet bunu yapar. Neden bunu yapar? Eğer bu binanın yıkılmasında müteahhit sorumlu değilse, yapı denetim firması sorumlu değilse, belediye sorumlu değilse, hükümet sorumlu değilse sizler hiç sorumlu değilsiniz. Bu kadar zincirde sorumluluk kala kala oradaki bir vatandaşımıza kalıyor, bu kabul edilemez. Dolayısıyla yetkililere de buradan sizinle sesleniyoruz; burada yapılacak olan evler, binalar daireler insanlara parayla satılamaz. Bu bir mecburiyettir, bu bir hukuktur, bu bir haktır.

“Buraları hep birlikte yeniden inşa edip çocuklarımıza emanet edeceğiz”

Bu devlet büyük devlettir, bu millet büyük bir millettir, tarih boyunca kucaklaşmayı kenetlenmeyi ve zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Bu zorluğun da çok güzel bir biçimde inşallah üstünden geleceğiz ve çok daha güzel Maraşlar çok daha güzel Hataylar çok daha güzel Adıyamanlar, Diyarbakırlar, Osmaniyeler… Buraları hep birlikte yeniden inşa edip çocuklarımıza emanet edeceğiz. Bu çocuklarımız orada güzel güzel yaşayacaklar inşallah. Bize düşen budur, bizim vazifemiz budur. Allah bunu yapmayı hepimize nasip etsin diyorum, tekrar çok geçmiş olsun diyorum.”

Konuşmasının ardından depremzede çocuklara oyuncak dağıtan Baş, vatandaşlarla da sohbet etti.

Depremzede bir vatandaş, sağlam zeminlerde yıkım olmadığına dikkat çekerek yeni yapılacak konutların tarım arazilerine yapılmamasını istedi. (ANKA) 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir