İşte Atatürk Havalimanı’nı yıkacak müteahhit

Atatürk Havalimanı’nı yıkıp yerine Millet Bahçesi yapacak, AKP’nin beğenilen müteahhitlerinden Yapı ve Yapı’nın sahibi Zafer Yıldırım, son yıllarda özel davetle aldığı milyarlarca liralık kamu ihaleleriyle dikkat çekiyor.

İktidar, yalnızca 4 yıl evvel dünyanın en düzgün 3. havalimanı seçilen Atatürk Havalimanı’nı yıkıp yerine Millet Bahçesi yapmak için düğmeye bastı. İş makineleri havalimanına girdi ve pistlerin etrafında kırma süreci başladı.

Atatürk Havalimanı’nın bulunduğu alana yapılacak Millet Bahçesi ihalesinin kimseye duyurulmadan kapalı kapılar gerisinde gizlice yapıldı. İhalenin ayrıntılarını SÖZCÜ muharriri Çiğdem Toker ortaya çıkardı. 

Buna nazaran, tam ismi “İstanbul Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ve Millet Bahçesine İlişkin Toplumsal Donatılar İnşaatları ile Altyapı ve Etraf Düzenlemesi Üretim İşi” olan ihaleye AKP’nin beğenilen müteahhitleri Limak, Kolin, Mapa, YSE, YDA ile Yapı ve Yapı şirketi özel olarak davet edildi. 29 Nisan’da yapıldığı anlaşılan ihale Yapı ve Yapı şirketine 2 milyar 127 milyon TL’ye verildi. 

Yapı ve Yapı, geçtiğimiz Cumartesi günü, tam da İstanbul Havalimanı’nı alacağı dedikoduları yayılan Katar Emiri’nin Türkiye’ye geldiği saatlerde,  üzerinde dev boyutlarda puntolarla firma isminin yazılı olduğu kamyon ve iş makineleriyle Atatürk Havalimanı apronuna sokuldu.

 

ÜÇ YILDA 16 MİLYAR LİRAYI AŞAN KAMU İHALELERİ

CHP Önderi Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM küme toplantısındaki konuşmasında Atatürk Havalimanı’ndaki pistleri yıkmak üzere iş makineleri arak Millet Bahçesi yapma ihalesini alan müteahhide direkt davette bulundu.

Kılıçdaroğlu, “O makinelerin müteahhidi; sana ise özel ilgi göstereceğiz! O müteahhide sesleniyorum; o makinelerini çekeceksin oradan. Geliyoruz. Adalet, hak, hukuk, felaketleri önlemek için geliyoruz. Makineleri çek, pistlere dokunma” dedi.

Atatürk Havalimanı’nda yıkımın başlaması ve hususun siyasetin birinci gündem unsuru haline gelmesiyle gözler  Yapı ve Yapı şirketine çevrildi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2019 yılında Yapı & Yapı İdare Heyeti Lideri Zafer Yıldırım’ın babasının cenaze merasimine katılmış ve annesinin elini öpmüştü.

Zafer Yıldırım’ın sahibi olduğu Yapı ve Yapı şirketi son yıllarda kamudan aldığı ve toplamı milyarlarca lirayı bulan ihalelerle dikkat çekiyor. Şirkete son 3 yılda verilen kamu ihalelerinin toplamı 16 milyar 192 milyon lirayı aştı.

21-B olarak bilinen “özel davet usulü” formülüyle çok sayıda kamu ihalesi alan firma, hali hazırda İstanbul Finans Merkezi’ndeki SPK binası ve özel proje alanı ile Etiler’deki Polis Meslek Yüksekokulu toprağındaki KİPTAŞ’ın projesinin inşaatını üstlenmiş durumda.

ANKARA AKM VE MİLLET BAHÇESİ’Nİ DE YAPTI

Emlak Konut GYO’nun Başakşehir’deki Kuzey Yakası isimli ofis projesini de inşa eden Yapı & Yapı, kamudan aldığı etraf düzenleme ve park ihaleleriyle de biliniyor. Ankara AKM ve Millet Bahçesi, Başakşehir Millet Bahçesi, Hoşdere Hayatpark projesi ve Maltepe kıyısındaki 1 milyon 250 bin metrekare dolgu yapılarak hayata geçirilen Orhangazi Kent Parkı firmanın projeleri ortasında yer alıyor.

Yapı ve Yapı’nın aldığı son ihalelerden biri de geçtiğimiz yıl Haziran ayında yapılan Çamlıca Camii yanında Kirazlıtepe’de başlatılan 706 konutluk kentsel dönüşüm projesiydi.

Şirkete daha sonra Eylül ayında yapılan 653.9 milyon liralık Sinop’taki karayolu ihalesi tekrar kapalı kapaklı biçimde kimseye duyurulmadan verildi.

SERMAYESİ 1189 KAT BÜYÜDÜ

Yapı & Yapı 100 bin lira sermaye ile 2004 yılında kuruldu.  7 kere sermaye artışına giden şirket, sermayesini 118 milyon 910 bin liraya çıkardı.

YAPI VE YAPI’NIN ALDIĞI SON İHALELERDEN KİMİLERİ

28 Haziran 2021
3 milyar 111 milyon TL 
Halkalı -Ispartakule ortası (Kanal İstanbul geçişi) Demiryolu
(Gülermak’la birlikte)

22 Haziran 2021
424 milyon TL
“Konya, Taşkent-Ermenek Ayrımı-Balcılar Vilayet Yolu”

15 Ocak 2021
2 milyar 135 milyon TL
Erdemli-Silifke -Taşucu Karayolu (Özaltın’la birlikte)

30 Aralık 2020
440 milyon TL
Kirazlıtepe Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi

16 Temmuz 2020
1 milyar 370 milyon TL 
Rize İyidere Lojistik limanı (Cengiz İnşaat’la birlikte)

19 Ekim 2020
324.5 milyon TL 
Ambarlı -Pendik Deniz Doğalgaz Boru Sınırlarının Uygunlaştırılması (Atlas Maden’le birlikte)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.