İstanbul’da çok şiddetli sağanak! Vali Yerlikaya bilançoyu açıkladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentte olan sağanak yağışla ilgili açıklama yaptı. Yerlikaya, “797 su baskını ihbarı yapıldı. 128 daireyi su bastı, 70’i tahliye edildi. Şükürler olsun ki can kaybımız yok” dedi. 

Yerlikaya, şiddetli yağışın saat 22.00’ye kadar süreceğini de vurguladı. 

İstanbul ve başkent Ankara için Meteoroloji Genel Müdürlüğü verileri çok kıymetli ikazlarda bulundu. İstanbul’da kuvvetli yağış ve rüzgar beklenirken Ankara Valiliği de Başkent’te yaşayan vatandaşlara dolu, sel ve su baskını için dikkatli olunmasını içeren bir duyuruda bulundu. AFAD da İstanbul ve Ankara da dahil 21 ile kuvvetli yağış ihtarında bulundu.

SABAH SAATLERİNDEN İTİBAREN…

Marmara, Batı Karadeniz ile İç Anadolu bölgelerinde, bugün sabah saatlerinden itibaren kuvvetli sağanak bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya nazaran, bugün günün birinci saatlerinden itibaren Marmara’nın güney ve doğusu (İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Bilecik, Balıkesir ve Çanakkale’nin doğusu)

Batı Karadeniz (Bolu Düzce, Karabük, Zonguldak ile Kastamonu, Sinop ve Bartın’ın iç kesimleri), İç Anadolu’nun kuzeybatısı (Ankara, Eskişehir ve Çankırı), Afyonkarahisar ve Kütahya etrafları ile Çorum’un batısında mahallî olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.

SEL, SU BASKINI, YILDIRIM, DOLU, KUVVETLİ RÜZGAR

Yağışlar nedeniyle oluşabilecek ani sel, su baskını, yıldırım, dolu, ulaşımda aksama, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtınaya karşı dikkatli ve önlemli davranılması gerekiyor.

İSTANBULLULAR DİKKAT!

İstanbul genelinde yarın sabah saatlerinden itibaren gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge İddia ve Erken İkaz Merkezinden yapılan açıklamaya nazaran, bugün sabah saatlerden itibaren bölgenin doğusunda (İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Yalova) lokal olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak tesirli olacak.

Sel, su baskını, yıldırım, dolu, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekiyor.

AFAD, İSTANBUL VE ANKARA DAHİL 21 VİLAYET İÇİN UYARDI

AFAD, yaptığı açıklamada İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Balıkesir, Zonguldak ve Bursa’da çok kuvvetli yağış beklendiğini belirterek “Meteorolojiden alınan bilgilere nazaran, bugün birinci saatlerden itibaren, İstanbul’un kuzey kısımları ve Anadolu Yakası’nda; Kocaeli, Sakarya ve Düzce etraflarında; Balıkesir’in kuzey, Zonguldak ve Bursa’nın batı bölümlerinde çok kuvvetli yağış bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, küçük çaplı dolu yağışı, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı önlemli olun. Yaşanabilecek aksiliklere karşı İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bursa ve Balıkesir vilayet AFAD müdürlüklerimiz teyakkuza geçirildi. Gelişmeleri takip ediyoruz” tabirleri kullanıldı.

ANKARA VALİLİĞİ’NDEN PAYLAŞIM: KUVVETLİ SAĞANAK VAR

Ankara Valiliği, lokal olarak kuvvetli sağanak beklendiğini belirterek, vatandaşları meydana gelebilecek aksiliklere karşı önlemli olunması konusunda uyardı.

Valilikten yapılan açıklamada, “10 Temmuz Pazar günü lokal olarak kuvvetli sağanak yağış beklendiğinden; sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır” denildi.

İL VİLAYET 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.