İstanbul ulaşımına kış tarifesi düzenlemesi

Son dakika haberi!

İBB’den İstanbul ulaşımına kış tarifesi düzenlemesi başlıyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya nazaran, İETT otobüsleri, 10 Eylül prestijiyle kış tarifesine geçti. Yeni sefer tertibine nazaran, İETT’de günde 5 bin 237 araçla 52 bin 985 sefer düzenlenmesi planlanıyor.

Kış sefer tertibinde, yazın oluşan talep nedeniyle hizmete alınan 48R, D1 ve D2 çizgileri pasifleştirilecek. KM28, 98K, 59HS, 48U, 38H, 36S, 29T ve HT19 sınırları ise tekrar faal hale getirilecek.

YARINA EK BİN 916 SEFER

İETT, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı başlayacağı için yarın yaşanacak yoğunluğa paralel olarak toplam bin 916 ek sefer düzenleyecek.

Olası yoğunluklara karşı yedek araçlar hazır bulundurulacak ve yoğunluk yaşanan çizgilere destek yapılacak. İBB Meclisi’nin aldığı karara nazaran okulların açıldığı birinci gün 06.00-14.00 saatlerinde toplu ulaşım fiyatsız olacağı için araçların tam kapasiteyle çalışması sağlanacak.

Öte yandan üniversitelerin açılış tarihlerine uygun olacak biçimde de düzenlemeler yapıldı.

METROLARDA KIŞ TARİFESİ

Yarın prestijiyle Metro İstanbul AŞ’de de kış tarifesine geçilecek.

Tüm sınırlarda birinci ve son tren saatleri birebir olmakla birlikte sınırların yolcu yoğunlukları tahlil edilip gün içerisindeki sefer sıklıklarında değişiklikler yapıldı. Yarından itibaren tüm çizgilerde günlük toplam 332 ek seferle 324 bin 103 ek seyahat kapasitesi sağlanacak. Bu kapsamda trafikten yaklaşık 294 bin 60 araç çekilmiş olacak.

Güncel tarife bilgileri, sefer tarifeleri sayfasından sorgulanabileceği üzere istasyonlarda bulunan yolcu bilgilendirme ekranlarından da öğrenilebilecek.

Okulların açılması hasebiyle Metro İstanbul AŞ’nin işletmesinde bulunan raylı sistemlerde 06.00-14.00 saatleri ortasında geçiş fiyatsız olacak.

ŞEHİR ÇİZGİLERİ’NE DA DÜZENLEME

İstanbul Kent Sınırları’nın kış tarifesi ise 19 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Yaşanacak yoğunluklar göz önüne alınarak kış dönemine nazaran düzenlenen seferler haziran ayı ortalarına kadar geçerli olacak.

Kış tarifesine Kent Sınırları iskelelerinden, Kent Sınırları toplumsal medya hesaplarından ve ALO 153 Beyaz Masa Müracaat Sınırı’ndan ulaşılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.