Hukukçu ve emlakçılardan kiracılara ihtarname uyarısı: Kiracıya hangi durumlarda ihtarname gönderilir?

Yüzde 25 yerine daha yüksek kira hedefleyen mesken sahipleri, eski kiracıyı çıkarmanın yeni yolunu noterden tahliye ihtarnamesi göndermede gördü. ‘Kızım ya da oğlum gelecek’ denilerek gönderilen bu ihtarnamelere karşı emlakçılar ve hukukçular kiracıları uyardı. Mahkeme kararı ile tahliye münasebeti ispatlanmadığı sürece bu ihtarnamelerin geçersiz olduğunun altı çizildi.

Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine nazaran; İstanbul Emlak Komitecileri Odası Lideri Nizamettin Aşa, ihtarnameler karşısında kiracıların nasıl davranması gerektiği hakkında bilgi verdi. Konut sahibinin hakikaten oğluna, kızına, annesi, babası ve kardeşine vermesi halinde konut sahibinin kiracıyı tahliye etme hakkı olduğunu belirten Aşa, birebir vakitte geçerli sebepleri de ispatlaması için dava açması, dava sonucunda mahkeme tahliye ederse lakin tahliye edebileceğine dikkat çekti.

‘HAKLI SEBEP YOKSA TAHLİYE İÇİN 10 YIL BEKLENECEK’

Aşa, “Bunun dışındaki tahliye için haklı bir sebep olmaksızın talep edilen tahliyelerde 10 yılı tamamlamış olmaları lazım. Hasebiyle bu durumlarda noterden yapılan tahliyelerin de bir geçerliliği yok” diye konuştu.

‘İHTARNAMEDEKİ BİLGİLER GERÇEK OLMALI’

Mono Hukuk Kurucusu Avukat Hanife Emine Kara da, kiraya veren yahut mal sahibi olup olmadığına bakılmaksızın herkesin notere gidip kiracıya ihtarname gönderme imkânına sahip olduğunu söyledi. Kara, “Ancak kıymetli olan konu, ihtarnamede belirtilen argümanların gerçeği yansıtıp yansıtmadığıdır” dedi. “Çok eskilerden beri bilinen ve hepimizin dimağına yerleşen ‘Almanya’dan oğlum gelecek, konutu boşalt’ tabirinin hukukumuzda bir karşılığının bulunduğu doğrudur” diyen Kara şöyle devam etti: “Gereksinim nedeniyle kira kontratının sona ermesi Türk Borçlar Kanunu’nun 350. unsurunda düzenlenmiştir. Kiraya veren, kiralananı kendisi, eşi, altsoyu (oğlu/kızı), üstsoyu (annesi/ babası) yahut kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu başka şahıslar için konut ya da işyeri ihtiyacı sebebiyle kullanma mecburiliği varsa, fesih bildirim müddetlerine uyarak dava açmak suretiyle kira kontratını sona erdirebilir.”

HANGİ DURUMLARDA İHTARNAME GÖNDERİLİR?

Hangi durumlarda ihtarname gönderileceği konusunda bilgi veren Avukat Hanife Emine Kara, “Kiraya veren, kiracının kira borcunu gününde ödemeyerek kiraları aksatması, beş yıldan uzun vadeli ve beş yıldan sonra yenilenen kira mukavelelerinde kira bedelinin artırılması, kira mukavelesindeki 10 yıllık uzama mühletinin dolması, kiralanana kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu yahut kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu öbür bireyler için ihtiyacı olması ve gibisi sebeplerle ihtarname gönderebilir” bilgisini verdi.

‘GERÇEK DEĞİLSE MESKEN SAHİBİ TAZMİNAT ÖDER’

Kiraya verenin ihtiyaç sebebiyle kira kontratını sona erdirmesine karşın, esasen bu türlü bir ihtiyacı olmaması ve kiralananı tekrar üçüncü bireylere kiralaması halinde eski kiracının tazminat hakkı bulunduğunu vurgulayan Hanife Emine Kara, “Kiraya veren, ihtiyaç gayesiyle kiralananın boşaltılmasını sağladığında, haklı sebep olmaksızın, kiralananı üç yıl geçmedikçe eski kiracısından diğerine kiralayamaz. Buna tekrar kiralama yasağı denir” açıklamasını yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.