Hatay Valisi: Kentte 370 bin 260 Suriyeli yaşamaktadır

Hatay Valisi Rahmi Doğan, kentte yaşayan Suriyelilerle ilgili değerlendirmede bulundu.

Kentin nüfusunun 1 milyon 670 bin 712 olduğunu belirterek, Hatay vilayetinde 429 bin 121 süreksiz müdafaa kapsamında kayıtlı Suriyeli yabancı bulunmaktadır.

“İlimizde şu an 370 bin 260 Suriyeli yaşamakta”

Geçici muhafazaları, 2 yıldan fazla bir müddettir pasif halde bulunan 58 bin 861 yabancının kayıtları düşüldüğünde Hatay vilayetinde bulunan süreksiz muhafaza kapsamındaki Suriyeli sayısı 370 bin 260’tır. Bu kapsamda Hatay vilayetinde yaşayan Suriyeli sayısı Hatay’da yaşayan toplam kişi sayısının yüzde 18,14’üne karşılık gelmektedir.” diye konuştu.

İç savaştan en fazla etkilenen ilin Hatay olduğunu ama bunun yönetilemez bir süreç olmadığını lisana getiren Doğan, şu tabirleri kullandı:

“Suriye’de gereksinimlerini karşılayarak Türkiye’ye göç etmelerini önlüyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti olarak bu süreci yönetmeye çalışıyoruz. Bu süreç düşünceli ve kıymetli bir süreç, dikkatli olmamız gereken bir süreç. İç savaşla birlikte ülkemize geçen 4,5- 5 milyon beşerden bahsediliyor. Fakat yeniden Suriye’de güvenlik sorunu yaşayan 6 milyon kadar insan Afrin’de, Azez’de, Cerablus’ta, Resulayn’da tutuluyor. Güvenlik koridorlarıyla, insani yardımlarla, temel altyapı hizmetleriyle bu insanların oradaki gereksinimlerini karşılayarak Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçmelerini engellemeye çalışıyoruz. Oradaki vatandaşların muhtaçlıklarını karşılayarak, onların Türkiye’ye göç etmesini önlüyoruz.dedi.

Göçten en fazla Hatay etkilendi

Savaşın birinci yıllarında Hatay’ın başka bölgelere nazaran biraz fazla Suriyeliyi konuk etmek zorunda kaldığını aktaran Doğan, şunları kaydetti:
Son günlerde kamuoyunda Hatay’ın Suriyeliler tarafından işgal edildiği, kapatıldığı biçiminde açıklamalar var. Bu türlü bir şeye Türkiye Cumhuriyeti’nin müsaade vermesi mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyet Devleti, oluşturduğu birtakım göç siyasetleri vasıtasıyla burada almış olduğu birtakım önlemlerle, bu süreci sağlıklı bir formda yürütmeye çalışıyor.

“İddialar gerçek dışıdır”

2021 Haziran ile 2022 Haziran ayına kadar Hatay’da 32 bin 782 doğum gerçekleşmiştir. Bu, Hatay’ın tüm hastanelerinde gerçekleşmiş doğum sayılarıdır. Bunların içinde 22 bin 779’u Türk çocuklarıdır. Suriyeli 10 bin çocuk doğmuş. Bu da Hatay’da doğan çocukların yaklaşık 4’te 1’ine yakın bir sayıya tekabül ediyor. Dolasıyla, abartıldığı üzere ‘Hatay’da doğan çocukların yüzde 70’i, doğan çocukların yüzde 80’i, 4’te 3’ü Suriyelidir gibi’ savı büsbütün yanlıştır, çarpıtmadır, sayılarla oynamadır.” diyerek açıklamasını tamamladı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.