Hafızalara kazınan trajedi: Mısır’da Rabia katliamının 9’uncu yılı

Darbe zıtlarını susturmak için silah kullanmaktan çekinmediğini gösteren Mısır güvenlik güçleri, 14 Ağustos 2013 sabahı saat 06.30’da Rabia Meydanı’na dört koldan müdahaleye başladı.

Mısır polisi ve ordusunun ortaklaşa düzenlediği müdahale kapsamında Nil’in batı yakasında Kahire Üniversitesi’nin önündeki Nahda Meydanı da vardı. Buraya da birebir anda baskın yapıldı.

Akşama kadar devam eden baskında polis mavzerleri ve buldozerler kullanıldı. Ayrıyeten keskin nişancıların da işaretlenen kimi şahısları vurduğu gözlendi. İhvan’ın siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi Genel Sekreteri Dr. Muhammed el-Biltaci’nin 17 yaşındaki kızı Esma el-Biltaci de bu halde şehit edildi. Fötr şapkalı bir kişinin Esma’yı sarı bir çanta ile işaretlediği, keskin nişancının tetiğe basmasının akabinde bölgeden uzaklaştığı kamera kayıtlarına yansıdı.

Resmi datalara nazaran Rabia katliamında 8’i polis 632 kişi hayatını kaybederken, iki bine yakın kişi yaralandı. Birebir gün 800 hareketçi gözaltına alındı.

Ülkede 45 gün süren barışçıl şovlar 14 Ağustos’taki Rabia katliamının akabinde büyük ölçüde zayıfladı. Müdahalenin yapıldığı gün, öteki kentlerden Rabia’ya dayanak için yola çıkan binlerce kişi, güvenlik güçleri tarafından engellendi.

Aynı gün ülkenin farklı kentlerinde İhvan üyeleri, Rabia baskınına reaksiyon olarak polis karakollarını bastı. Kimi karakollarda polis memurları hayatını kaybetti.

Kahire’nin batısında bulunan Kirdase bölgesi ve Minya kentinde yaşanan baskınlara ait davalar hâlâ sürüyor.

Resmi datalara nazaran Rabia Meydanı’nın basıldığı gün 64 kilise ateşe verilirken, 36 polis karakoluna da baskın düzenlendi.

İhvan, Rabia katliamından iki gün sonra 16 Ağustos’ta Kahire’nin Ramses bölgesinde büyük bir şov düzenledi. Polisin müdahalesinin akabinde aksiyoncular meydanda bulunan El-Fetih Mescidi’ne sığındı.

Sabaha kadar mescitte kalan aksiyoncular, bir sonraki gün gözaltına alındı. Fetih Mescidi’ne sığınanlar ortasında TRT Kahire muhabiri Metin Turan da vardı. Gözaltına alınan Turan, 6 ay hapishanede kaldı.

Ramses olaylarında İhvan Rehberlik Ofisi Lideri Muhammed Bedii’nin oğlu Ammar vurularak öldürüldü.

İhvan’ın datalarına nazaran 3 Temmuz’dan sonraki süreçte 40 binden fazla kişi gözaltına alındı, binlercesi de ülke dışına kaçtı.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.