Gram altın için büyük varsayım: Temmuz’da 1200, yıl sonunda ise…

Gram altındaki yükseliş dikkat çekerken, Temmuz ayı ve 2022 yıl sonu altın fiyatları için yapılan iddialar dikkat çekiyor. Uzmanlar 25 Mayıs Çarşamba (bugün) 970 TL’den süreç gören gram altının Temmuz ayı itibariyle 1200 TL’ye kadar yükselebileceğini öngördü.

Posta gazetesinden Hülya Çaylak’ın haberine nazaran, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk de ons altının önümüzdeki periyotta bir mühlet 1.800-1.900 dolar bandında hareket edeceğini söyledi. Haziran sonrasında ise merkez bankalarının yapacağı faiz artışlarının da tesiriyle onsun 1.950 doların üzerine çıkacağını belirten Yıldırımtürk, “Sene sonuna gerçek ise onsun 2 bin ve 2 bin 150 dolar olacağını düşünüyorum. Zira besin enflasyonu ve jeopolitik riskler üzere altını destekleyen sıkıntılar devam ediyor” diye konuştu.

GRAM ALTIN NE KADAR OLACAK?

Altındaki bu yükselişin sürpriz olmadığını söyleyen Piyasa Uzmanı İslam Memiş, “Hem ons hem de gramın yükseleceği belirliydi. Yani ons altındaki 1.800 dolara kadar olan sarkmaların bir toparlanma sürecine girmesini bekliyorduk. Zira jeopolitik riskler, global çapta tedarik düşünceleri ve tüm dünyada enflasyon devam ediyor. Bu da yatırımcıları inançlı limana yönlendiriyor. Onstaki artışın temel nedeni bu. Onsta yeniden 2 bin doların üzerinde bir atak bekliyorum” dedi.

“GRAM ALTIN YIL SONUNDA 1450 TL”

Gram altının ise ons tesiri dışında yurtiçinde dolar bazlı arttığını tabir eden Memiş, “Gramdaki bu artış daha başlangıç. Temmuzda evvel 1.200 liraya, yıl sonunda ise kademe kademe 1.450 liraya ulaşmasını bekliyorum. Altın yükselişe geçtiği için satmayı düşünen yatırımcılara tez etmemelerini tavsiye ediyorum. Altın temmuz ayından sonra 1.000 liranın altına düşmeyecek. Yani daha asıl yükselişler başlamadı. 1.000 lirayı görmeden harekete geçmemelerini öneriyorum” diye konuştu.

DOLAR İÇİN HAZİRAN SONUNU İŞARET ETTİ

Altının Türkiye’de olduğu üzere yurtdışında da yatırımcıların ağır ilgisiyle karşılaşacağını söz eden Yıldırımtürk, “Yani Avrupa ve Amerika’daki vatandaşlar da bizim üzere altına yönelecek. Zira parasının pahasını korumak isteyecek ve altın tüm dünyada enflasyona karşı bir müdafaa kalkanı olarak öne çıkacak” diye konuştu. Gram fiyatının doların 16 lira olmasıyla yükseldiğini belirten Yıldırımtürk, “Haziran sonunda doların 17 lira olmasını bekliyorum. Bu durumda gramın evvel 1.000 lira, sene sonunda da 1.450 lira olacağını öngörüyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.