Google, Facebook, Microsoft ve NVIDIA, Yapay Zekâ için Güçlerini Birleştirdi

PyTorch Vakfı, teknolojide çığır açan AI çerçevesi (AI framework) odaklı çalışmalar için Meta (Facebook), AMD, AWS, Google Cloud, Microsoft ve NVIDIA vasıtasıyla Linux Vakfı olarak tek bir çatı altında birleşti.

Yapay zekadaki ilerlemeyi hızlandırmak için Linux Vakfı bünyesinde PyTorch Vakfı’nı başlatmak için bir araya gelen bu donanım satıcıları ve bulut şirketleri, aynı zamanda konferanslar ve eğitim kursları yoluyla destek sağlayacak ve iş ve ürün pazarlamasından PyTorch ile ilgili diğer girişimlerin yönetilmesinden de sorumlu olacak.


PyTorch Foundation – PyTorch Vakfı

Yeni kurulan PyTorch Vakfı hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler Meta’nın duyurusunu görebilirler. Yeni vakfın web sitesini de pytorch.org/foundation adresinden ziyaret edebilirsiniz.

AMD de bugün kendi duyurusunu yaptı ve çeşitli bilgi işlem motoru yetenekleri ve açık yazılımlar alanında uzmanlık sağlama konusundaki niyetlerini dile getirdi. Şirketin basın bülteni, yapay zeka ve PyTorch içindeki destek ile ROCm potansiyellerinden de bahsediyor.

  • Yapay zekadaki ilerlemeyi hızlandırmak için PyTorch, Linux Vakfı çatısı altında yeni, bağımsız bir PyTorch Vakfına taşınıyor.
  • Proje , zamanla genişleme niyetiyle AMD, Amazon Web Services, Google Cloud, Meta, Microsoft Azure ve Nvidia’dan temsilcilerden oluşan çeşitli bir yönetim kurulu ile Linux Vakfı’na katılacak. PyTorch Vakfı, teknolojinin sorumlu bir temsilcisi olarak hareket edecek ve konferanslar, eğitim kursları ve diğer girişimler yoluyla PyTorch’u destekleyecektir.
  • Vakfın misyonu, PyTorch ile açık kaynaklı, satıcıdan bağımsız projelerden oluşan bir ekosistemi teşvik ederek ve sürdürerek AI araçlarının benimsenmesini sağlamaktır. Bu yenilikleri herkes için erişilebilir kılmak için son teknoloji araçları, kütüphaneleri ve diğer bileşenleri demokratikleştirecektir.
  • PyTorch Vakfı, PyTorch ve ilgili ekosistemin iş ve ürün pazarlamasına odaklanacak. Geçiş, ayrı teknik yönetişim yapısı da dahil olmak üzere PyTorch’un kodunda ve temel projesinde herhangi bir değişiklik gerektirmeyecek.
  • Meta, PyTorch’a yatırım yapmaya ve şirketteki yapay zeka araştırma ve üretim uygulamaları için birincil çerçevemiz olarak kullanmaya devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.