Global piyasalarda taraf arayışı sürüyor

Asya borsaları güne müspet başladı, buna rağmen yüksek oynaklık temasının korunduğu görüldü.

Yüksek enflasyonist baskılar nedeniyle alım gücünün daha da bozulacağı kaygıları artarken, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek devirde yüksek faiz artırımına gitmesinin ekonomiyi resesyona sürükleyeceği dertleri da piyasaya hakim.

New York borsası düşüşte

Dün New York borsasında Dow Jones endeksi yüzde 0,75, S&P 500 endeksi yüzde 0,58 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,26 kıymet kaybetti. Dolar endeksi dün evvelki kapanış düzeyine nazaran yüzde 0,9 gerileyerek 102,9 ile iki haftanın en düşük düzeyinden kapanmasının akabinde bugün yatay seyrediyor. Dün yüzde 2,78 ile 3 haftanın en düşük düzeyini gören ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi ise bugün yüzde 2,84’te dengelendi.

Avrupa borsaları savaşın tesirinde

Avrupa tarafında, Rusya-Ukrayna savaşına ait belirsizliklerin sürmesi zayıflayan bölge ekonomilerine dair telaşları artırırken, enflasyonist baskılar yatırımcıların risk iştahını azaltan temel faktör olmayı sürdürüyor. Bu gelişmelerle perakende kesimi ve büyüme payları öncülüğünde dün Avrupa borsalarında sert düşüşler yaşanırken, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 1,82, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,90 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 1,26 paha kaybetti.

Japonya’da nisanda enflasyon yıllık yüzde 2,5 arttı

Asya piyasalarında ugün açıklanan bilgilere nazaran, Japonya’da nisanda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 2,5 artarak 7 yılın akabinde birinci defa ülke merkez bankasının gayesinin üzerinde gerçekleşti. Enflasyondaki yükselişin iç talepteki canlanma yerine artan ithalat maliyetleri öncülüğünde gerçekleşmesi, ülkede çok gevşek nakdî takviyelerin devamına işaret etti.

AA’nın haberine nazaran, bu gelişmelerle Asya genelinde yeni günün olumlu başladığı görülürken, kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 1,3, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,2 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 2,2 yükseldi.

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar:

09.00 Almanya, nisan ayı ÜFE

10.00 Türkiye, nisan ayı Yurt Dışı ÜFE

10.00 Türkiye, mayıs ayı tüketici inanç endeksi

10.00 Türkiye, mayıs ayı finansal hizmetler itimat endeksi

14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri

17.00 Euro Bölgesi, mayıs ayı tüketici inanç endeksi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.