Global büyüme beklentileri düşürülüyor

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında artan jeopolitik riskler, güç krizi ve artan enflasyon sayıları memleketler arası derecelendirme kuruluşlarının beklentileri törpüledi.

Daha şimdi koronavirüs salgınının tesirleri geçmeden meydana gelen Rusya-Ukrayna savaşı, dünya iktisadını meçhullüğü artırdı.

Güç, besin ve emtia piyasalarını olumsuz etkileyen savaş, global toparlanmayı geciktiriyor.

2022’de global ekonomik büyümede yavaşlama bekleniyor

İktisat ve finans alanında faaliyet gösteren milletlerarası kuruluşlar, savaşın ekonomik hasarının 2022’de global ekonomik büyümede kıymetli bir yavaşlamaya neden olacağını savunuyor.

“Savaş büyümeyi azaltacak”

Başta Memleketler arası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası olmak üzere global ekonomik büyüme iddialarını aşağı taraflı revize eden kuruluşlar, savaşın büyümeyi azaltacağı, enflasyonu ise artıracağı ikazında bulunuyor.

IMF global iktisadın bu yıl yüzde 3,6 büyümesini bekliyor

AA’nın haberine nazaran, Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’nun Nisan 2022 sayısını yayımlayan IMF, belirsizliğin yüksek, global görünüme yönelik aşağı taraflı risklerin ise hakim olduğuna dikkati çekti.  IMF, Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle bu yıla ait global büyüme varsayımını yüzde 4,4’ten 3,6’ya indirdi. Daha evvel global iktisadın 2023’te yüzde 3,8 büyüyeceğini öngören IMF, gelecek yıla ait varsayımını de yüzde 3,6’ya düşürdü.

Dünya Bankası 2022 yılı büyüme kestirimini 1 puana yakın düşürdü

Global iktisada ait büyüme beklentilerini güncelleyen bir öteki kuruluş Dünya Bankası oldu. Dünya Bankası, Rusya-Ukrayna savaşının tesiriyle 2022 yılı için global ekonomik büyüme iddiasını yüzde 4,1’den yüzde 3,2’ye çekti.

Büyüme iddiasındaki düşüşün Rusya ve Ukrayna’nın da bir modülü olduğu Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki görünümün kötüleşmesinden kaynaklandığına işaret eden Dünya Bankası Lideri David Malpass, savaş sonucu besin ve güç fiyatlarında yaşanan artışların gelişmiş ve birçok gelişmekte olan ekonomiyi etkileyeceğini aktardı.

EBRD’den “Rusya-Ukrayna savaşı büyümeyi yavaşlatacak” uyarısı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) da Rusya-Ukrayna savaşının 1970’li yılların başından bu yana görülen en büyük tedarik krizine dönüştüğüne dikkati çekti.

Gelecek periyotta savaşın temel çatışma bölgesinin çok daha uzağındaki ekonomiler üzerinde tesirlerinin olmasının beklendiğini belirten EBRD, faaliyet gösterdiği bölgelerin 2022 için büyüme kestiriminin 2,5 puan düşürerek yüzde 1,7’ye indirdi.

Banka, birebir bölgelerde gelecek yıl ise ekonomik büyümenin yüzde 5 düzeyinde gerçekleşeceğini öngördü.

BM dünya iktisadının bu yıl yüzde 2,6 büyümesini bekliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ise Ukrayna’daki savaş ve gelişmiş iktisatların merkez bankalarının uyguladığı mali sıkılaşmalar nedeniyle bu yıla ait global ekonomik büyüme iddiasını düşürdü.

UNCTAD, tahminini yüzde 3,6’dan 2,6’ya çekti

UNCTAD, mart ayında yayınladığı Ticaret ve Kalkınma Raporu’nda, bu yıla ait global ekonomik büyüme varsayımını yüzde 3,6’dan 2,6’ya indirdi.

UNCTAD, Batı Avrupa ile Orta, Güney ve Güneydoğu Asya’nın kimi bölgelerinde de büyümede değerli yavaşlamalar olmasının beklendiğini kaydetti.

OPEC artan enflasyonu işaret ederek global ekonomik büyüme iddiasını yüzde 3,9’dan 3,5’e indirdi

Öte yandan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) de artan enflasyonu ve devam eden nakdî sıkılaştırmayı işaret ederek bu yıla ait global ekonomik büyüme kestirimini yüzde 3,9’dan 3,5’e düşürdü.

Niyet kuruluşlarından da aşağı istikametli revizyonlar

Milletlerarası kuruluşların yanı sıra iktisat ve finans alanında çalışmalar yürüten niyet kuruluşları da açıkladıkları datalarla global ekonomik büyümede yavaşlama beklendiğini ortaya koydu.

Washington merkezli niyet kuruluşu Peterson Memleketler arası İktisat Enstitüsü (PIIE), nisanda yayımladığı iddialarında, geçen yıl yüzde 5,8 büyüyen global iktisadın 2022 ve 2023’te yüzde 3,3’er büyüyeceğini bildirdi.

AB Komitesi büyüme varsayımlarını düşürdü

Avrupa Birliği (AB) Komitesi da büyüme iddiasını kıymetli ölçüde aşağı istikametli revize etti. Kurulunun bahar kestiriminde, daha evvel yüzde 4 büyümesi öngörülen AB ve Euro bölgesi ülkelerin ekonomilerinin bu yıl yalnızca yüzde 2,7 büyümesinin beklendiği bildirildi.

AB Komitesi, gelecek yıl için de AB ve Euro Bölgesi’nde yüzde 2,3’lük büyüme öngördü. Kurulun şubat varsayımında, 2023’te AB için yüzde 2,8 ve Euro ülkeleri için yüzde 2,7’lik büyüme kestiriminde bulunulmuştu.

Global ticaretin de yavaşlaması bekleniyor

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), daha evvel yüzde 4,7 artmasını öngördüğü global ticaret hacminin bu yıl yüzde 3 artmasının beklendiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.