Finlandiya ve İsveç, kimseyi iade etmedi

Terörle uğraşı 40 yılı aşkındır devam eden Türkiye, İskandinav ülkelerine PKK terör örgütüne sundukları siyasallaşma, finansman ve irtibat alanlarındaki imkan ve takviyeden dolayı uzunca müddettir serzenişte ve ikazda bulunuyor.

Ancak bunun karşılığı bugüne kadar alınamadı.

Türkiye’nin onayını almak için uzun uğraş verildi

Bu ülkeler ortasında yer alan İsveç ve Finlandiya, NATO’ya üye olabilmek ismine Türkiye’nin de onayını almak için uzun müddet uğraştı.

Taahhütler verildi, “teröre dayanak olunmayacak” dendi.

Taahhütler sonrası onay çıktı

Haziran ayında Madrid’de gerçekleştirilen NATO önderler doruğu öncesinde yapılan görüşmelerde İsveç ve Finlandiya’nın taahhütleri sonrası Türkiye, bu iki ülkenin NATO’ya üyelik başvurusunu destekleme kararı aldı.

İmzalanan muhtırada, İsveç ve Finlandiya’nın, terör örgütü olarak tanınan PKK ile çaba ve YPG/PYD’ye dayanak vermeme taahhüdünde bulundukları kaydedildi.

Sözler yerine getirilmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsveç ve Finlandiya’nın verdiği kelamları tutmaması halinde, bu iki ülkenin NATO üyeliklerini TBMM’de onaylamayabileceğini ikazını yaptı.

Bugün de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan flaş bir açıklama geldi.

Bakan Bozdağ, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği karşılığında verdiği kelamların hiçbirini yerine getirmediğini ve şimdiye kadar kimseyi iade etmediğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.