Filistinli genç, mezar kazarak elde ettiği gelirle yüksek lisansını tamamladı

İsrail’in 15 yılı aşkın müddettir abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’nde yaşayan 29 yaşındaki Mehdi Şaban, mezar kazarak elde ettiği gelirle yüksek lisansını tamamladı.

Abluka nedeniyle ekonomik olarak çok sıkıntı durumda olan Gazze’de, gençlerin en büyük ıstırabı işsizlik.

Gazze’de yaşayan Mehdi Şaban ise imkansızlıklar ve güç şartlar karşısında pes etmeyerek okuma hayalini kısmen de olsa gerçekleştiren gençlerden.

Babasından öğrendiği mezar kazıcılık mesleğiyle geçimini sağlayan ve okul masraflarını karşılamaya çalışan Şaban, 4 yılın akabinde geçen sene Arap Lisanı kısmında yüksek lisansını tamamlamayı başardı.

Eğitim azmini ve uğraşlarını AA muhabirine anlatan Şaban, okul harcının ödeyemediği 770 dolarlık kısmı nedeniyle yüksek lisans diplomasını hala alamadığını ve halihazırda mezar kazarak bu parayı biriktirmesinin çok sıkıntı olduğunu söyledi.

Baba mesleği “mezar kazıcılığı”

Gazze’nin kuzeyindeki Felluce mezarlığında çalışan Şaban, bir mezarı hazırlamanın 3 saatten fazla sürdüğünü belirtti.

Babasının 12 yıl mezar kazıcılığı yaptığını anlatan Filistinli genç, ondan öğrendiği mesleği devam ettirdiğini ve ailesinin geçimini de bu işten sağladığını aktardı.

Son yıllarda Gazze’deki ekonomik krizin daha da büyümesiyle kazandığı fiyatın temel muhtaçlıklarını dahi karşılamaya yetmediğini belirten Şaban, işsizlik nedeniyle mezar kazıcılığına isteğin arttığını, bunun da fiyatları düşürdüğünü söz etti.

Kitap redaksiyonu da yapıyor

Mezar kazma işlerini bitirdikten sonra meskene geçerek üzerindeki toz topraktan temizlendiğini ve biraz dinlendiğini anlatan Şaban, daha sonra günler evvel aldığı bir edebiyat kitabının redaksiyonunu yaptığını aktardı.

Eğitim gördüğü bu alanda çalışmaktan büyük memnunluk duyduğunu vurgulayan Şaban, “Yaptığım iki iş ortasında rastgele bir çelişki görmüyorum. Her ikisini de güzel yaptığımı düşünüyorum.” dedi.

Kitap redaksiyonundan sayfa başına 1 şikel kazandığını, aldığı fiyatın tek başına ailesini geçindirmeye yetmeyeceğini belirten Şaban, bu nedenle mezar kazıcılık işini de yapmak zorunda olduğunu lisana getirdi.

“Kendimi, uçmaya hazır lakin kanatları bağlı bir kuş üzere hissediyorum”

Kazdığı her mezar için de 20 şikel fiyat aldığını belirten Şaban, maddi durumu nedeniyle hayallerini gerçekleştiremediğini söyledi.

Doktora yapmak istediğini lakin okul harcını ödeyemediği için yüksek lisans diplomasını dahi alamadığını kaydeden Şaban, “Kendimi, uçmaya hazır lakin kanatları bağlı bir kuş üzere hissediyorum. Kanatlarımın bağını çözebilmek için yardıma gereksinimim var.” tabirini kullandı.

Şaban ayrıyeten yüksek lisans diplomasını alamadığı için biri Tunus’tan, oburu Rusya’dan olmak üzere iki burs fırsatını da kaçırdığını kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.