DSÖ’den korkutan Omikron Varyantı açıklaması: ”Bundan sonra nereye evrileceğini öngörmek zor”

Dünya’yı 2 yıldır etkisi altına alan Kovid-19’un Omikron Varyantı yeniden paniğe neden oldu.

Birçok ülkede vaka sayıları tırmanışa geçerken virüsün yeni türüne karşı önlemler devreye alınmaya başlandı.

Omikron Varyantı ile ilgili Dünya Sağlık Örgütünden (DSÖ) yeni bir açıklama daha geldi.

Dünya Sağlık Örgütü Uzmanı Abdi Mahmud, Birleşmiş Milletlerin (BM) düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmada, Omicron varyantına ilişkin yapılan son araştırmaları basınla paylaştı.

”VÜCUDUN ÜST KISIMLARINI ETKİLEDİĞİNİ TESPİT ETTİK”

Mahmud, “Diğer varyantlardan farklı olarak Omicron’un, vücudun üst kısımlarını etkilediğini tespit ettik.” açıklamasında bulundu.

Omicron’un diğer varyantlar gibi ağır enfeksiyonlara neden olmadığını belirten Mahmud, bunun şimdilik iyi haber olabileceğini fakat emin olmak için daha fazla durum raporuna ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Mahmud, Kovid-19’un yeni merkez üssünün neresi olduğu sorusuna, “Delta varyantı zamanında Doğu Avrupa uzun bir müddet merkez üssü olmuştu. Yeni varyantın nerede etki göstereceğini tahmin etmek zor.” cevabını verdi.

Omicron için ayrı bir aşı üretilmesinin gerekli olup olmadığına ilişkin Mahmud, “Omicron’un bundan sonra nereye evrileceğini öngörmek zor. Dolayısıyla bu konuda karar almak için henüz erken.” değerlendirmesinde bulundu.

Mahmud, olası bir Omicron aşısına dair kararın uluslararası iş birliği sonucu verilmesi gerektiğini ve bu kararın tek başına aşı üreticilerine bırakılamayacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.