DSÖ: Covid-19’un mutasyonlarını takip etmek zorlaşıyor

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, kimi bölgelerde korona virüsü (Covid-19) hadiselerinin arttığına dikkati çekerek, virüsün ne biçimde mutasyona uğradığını anlamanın giderek zorlaşmasından tasa duyduğunu belirtti.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, DSÖ’nün Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan Ghebreyesus, Covid-19 salgınına dair son gelişmeleri kıymetlendirdi.

Ghebreyesus, son bir haftadır Kuzey Kore’yi görülen Covid-19 dalgasını ele alarak, “DSÖ olarak, nüfusunun aşısız olduğu ve çok sayıda kişinin ağır hastalık ile vefat riski taşıdığı ülkede Covid-19’un daha fazla yayılmasından tasa duyuyoruz” dedi.

Kuzey Kore’deki sıhhat sisteminin zayıflığına dikkati çeken Ghebreyesus, DSÖ’nün Covid-19 ile uğraşa dair bilgi ve data paylaşımında Kuzey Kore’ye yardım etmeye hazır olduğuklarının altını çizdi.

Ghebreyesus ayrıyeten DSÖ’nün 6 bölgesinden 4’ünde hadiselerin arttığına işaret ederek, “Çok sayıda ülke test ve genom sıralaması kapasitesini düşürdüğü için virüsün nasıl mutasyona uğradığını takip etmek giderek zorlaşıyor” tabirini kullandı.

Cenevre’de 22 Mayıs’ta başlayacak Dünya Sıhhat Toplantısı’nın çok kritik kıymet taşıdığını belirten Ghebreyesus, “Toplantıda salgının yanı sıra acil durumun nasıl sonlandırılacağı, aşılar ve antiviral ilaçlara ulaşımın artırılması mevzuları ele alınacak” formunda konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.