Denizli’de bayanın belindeki 16 cm’lik kitleden, 1 litreden fazla irin çıktı

Denizli’nin Tavas ilçesinde ikamet eden Meryem Alca (67) halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık şikayetleri ile gittiği hastane yapılan incelemeler sonucunda, belinde bir apse kitlesinin olduğunu öğrendi.

Kitleye, bayanın yıllar evvel geçirmiş olduğu bir omurga stabilizasyon ameliyatında omurgasına takılan vidalardan kaynaklandığı tespit edildi.

Hastanın belindeki iltihabın kaynağı, ortopedi travmatoloji ve dahiliye uzmanının iş birliği ile yapılan operasyon sonucunda ortadan kalktı.

İHA’nın haberine nazaran; İç Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Mesut Kaldır, hasta hakkında şu tabirleri kullandı:

“Hastamız halsizlik, yorgunluk ve iştahsızlık şikayeti ile başvurdu. Yaptığımız fiziki muayene sonucunda belinde ele gelen 16 santimetrelik kistik bir lezyon kuşkusu veren durum saptanınca ileri tetkik olarak yüzeysel doku ultrasonu çekildi. Ultrasonda apse formasyonundan şüphelenildiği için hastamızı, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burkay Kutluhan Kaçıra doktorumuza sevk ettik.”

“Bize geldiğinde belinde 16 santimetrelik çapında büyük bir apse vardı”

Hastanın geçmiş yıllarda geçirdiği ameliyatındaki kullanılan vidaların apse sorunu ortaya çıkarttığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Burkay K. Kaçıra ise şu sözleri kullandı:

“Hastaya yapılan muayenede ve analiz tetkiklerde iltihap bedelleri olağanın 60 katı üzerinde olduğu görülüyor ve bedende bir iltihap olduğu tespit ediliyor. Hasta bize geldiğinde belinde 16 santimetrelik çapında büyük bir apse vardı. Sonra hastayı daha fazla sorgulayıp ve daha fazla muayene ettiğimizde yıllar evvel geçirmiş olduğu bir omurga stabilizasyon ameliyatı öyküsü olduğunu öğrendik.


“Belindeki iltihabın kaynağının omurga vidaları olduğunu tespit ettik”

Değişik bir halde omurgada kullanılan vidalar iltihaplanmış bu hastada. Hastanın belindeki iltihabın kaynağının omurga vidaları olduğunu tespit ettik. 16 santimetrelik çapında bir apseydi ve direk omurga vidaları ile bağlıydı.

“1.5 litreye yakın irin boşalttık”

Yaklaşık 1.5 litreye yakın irin boşalttık. Vidalar zati büsbütün gevşemişti, artık vazife görmüyordu. Vidaların hepsini çıkarttık, oraya vidaların yerine antibiyotikli çimento koyduk. Hastanın olağanda 380 olan CRP pahası ki olağanda 5 olması gerekirken bir hafta içerisinde 20’ye düştü. Hastanın kan pahaları yükseldi, halsizliği geçti ve yürümeye başladı. Şu anda hastamızın durumu çok yeterli, hastayı sağlıklı bir formda taburcu ettik.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.