Demir – çelik fiyatlarını manipüle eden 250 şahsa operasyon

Demir çelik piyasasını manipüle ederek fiyat istikrarını bozan, bölümdeki firmaları devre dışı bırakarak monopolleşen, kurdukları paravan şirketler üzerinden 105 milyarlık uydurma fatura ile kamuyu 25 milyar ziyana uğratan firmalara yönelik Ankara merkezli 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi.

250 kişi gözaltında

AA’nın haberine nazaran; Operasyonda şu ana kadar Erol Eşrefoğlu (Evcil), ortalarında olduğu 3 başka kabahat örgütünün önderi ile birlikte 250 şahıs gözaltına alındı, gözaltı süreçleri devam ediyor.

Demir çelik dalında monopolleşmeye çalıştılar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı; Demir Çelik Dalında üretici olarak faaliyet gösteren ve güçlenerek monopolleşmeye çalışan cürüm örgütlerine yönelik, Cürüm İşlemek Maksadıyla Örgüt Kurma, Nitelikli Dolandırıcılık, Rüşvet ve 213 Sayılı Vergi Yöntem Kanununa muhalefet kabahatlerinden soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Ankara Emniyet Müdürlüğü yerleşkesinde Mali Kabahatlerle Uğraş Şube Müdürlüğü vazifelileri, Vergi Kontrol Heyeti Müfettişleri , MASAK çalışanı ortak çalışma kümesi oluşturdu, bu kümeye KOM takımları de takviye verdi.

10 aylık teknik takipte 3 başka hata örgütü deşifre edildi

Oluşturulan ortak çalışma kümesi operasyonun hazırlık evresinde her bilgi, evrak ve ayrıntısı titizlikle değerlendirilirken, 10 ay mühletince dinleme ve fiziki takip önlemlerini de uyguladı. Bu çalışmaların sonucunda Demir Çelik dalında faaliyet gösteren 3 başka kabahat örgütü tespit edildi.

Tekel oluşturdular

Devleti 25 milyar TL ziyana uğrattılar

Ankara merkezli 29 vilayette operasyon düzenlendi

Ankara Emniyeti, Vergi Kontrol Heyeti ve MASAK çalışanından oluşan takımın 10 aylık titiz çalışması sonucu, bu sabah saatlerinde operasyonun düğmesine basıldı. Ankara merkezli ortalarında İstanbul, Hatay, İzmir, Adana ve Kocaeli vilayetlerinin de bulunduğu 29 vilayette eş vakitli “Demir Yumruk” operasyonu düzenlendi. Operasyonda 840 takım, 2100 işçi, 250 Vergi Müfettişi ve MASAK çalışanı misyon aldı.

Operasyonda 374 şahıs hakkında gözaltı kararı bulunurken, şu ana kadar 250 şahıs gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar ortasında Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) da ortasında olduğu 3 farklı kabahat örgütü önderi de bulunuluyor. 14 fabrika, 850 adreste arama ve el koyma süreçleri devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.