Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tahıl Sevkiyatı Muahedesi İmza Merasiminde konuştu

İstanbul Dolmabahçe Ofisi’nde Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’i (BM) bir ortaya getiren toplantı gerçekleştirildi.

Tahıl Sevkiyatı Mutabakatı İmza Merasiminde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan gündeme dair değerli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;

“Sayın Genel Sekreter, saygıdeğer bakanlar, değerli heyet üyeleri, sizleri en kalbi hislerimle hürmetle selamlıyorum. Medeniyetlerin ve kıtaların buluşma noktası İstanbul’a hoşgeldiniz. 29 Mart’ta yaptığımız ve müzakere sürecinde kıymetli bir dönüm noktasını teşkil eden toplantının akabinde tekrar bir ortadayız.

Siz kıymetli dostlarımızı bir öteki tarihi günde İstanbul’da yine konuk etmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Tüm dünyayı uzun müddettir meşkul eden global besin krizinin tahlilinde büyük rol oynayacak bir teşebbüse vesile olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Bugün üzerinde mutabakata varılan metinle Afrika’dan Ortadoğu’ya, Amerika’dan Asya’ya tüm dünyada milyarlarca insanı bekleyen açlık tehlikesinin önünün alınmasına daima birlikte katkı sağlayacağız.

Tarım ve besin eserlerinde dünya arz güvenliğinin temini pek çok bakımdan kıymetlidir. Bu adımla yaşanan sıcak hava dalgası ve kuraklığın sebep olacağı randıman kaybının yol açacağı beklenen ilave fiyat artışlarının önüne geçilecektir. Yeniden global bir sorun haline gelen besin enflasyonunun denetimine de yardımcı oluyoruz. Elbette bu noktaya bir anda gelmedik. Ukrayna depolarında bekleyen tahılın Karadeniz üzerinden ihracı için Ukrayna ve Rusya makamları ile Birleşmiş Milletler yetkilileri ile ağır ve meşakkatli bir süreç yürüttük. Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarımızla bu süreçte devamlı temas halinde olduk.

Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarımızla bu süreçte devamlı temas halinde olduk. Her iki ülkenin bu hassas süreçle ilgili beklenti ve kaygılarının giderilmesi için kapsamlı istişareler gerçekleştirdik. Dışişleri ve Ulusal Savunma Bakanlarım ağır efor sarfettiler. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri sayın Gutteres’in ve grubunun de birinci taslağını hazırladıkları plana verdikleri katkılar takdire şayandır. Bu vesileyle sayın Putin ve sayın Zelenskiy’e sergiledikleri liderlik dolasıyısla teşekkür ediyorum.

Önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiği ile Karadeniz’den dünyanın birçok ülkesine yeni bir nefes borusu açmış olacağız. Gemilerin çıkışından inançlı bir formda intikaline ve varacağı limana ulaşmasına kadar tüm süreçler üzerinde mutabakat tesis edildi. Bu son derece kıymetli planın icrası ve kontrolü İstanbul’da kurulacak müşterek uyum merkezi tarafından gerçekleştirilecektir.”

AYRINTILAR GELECEK…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.