Çip fiyatlarına artırım geliyor: Elektronik eserlerin fiyatları artacak

Elektronik çipler çağdaş dünyanın yapıtaşları ortasında yer alıyor. Corona virüs pandemisiyle başlayan çip krizi şimdi sona ermedi. Dalda halihazırda bir talep patlaması yaşanırken çip üreticileri 2022’ye artırımlarla girdi ve 2023 için de artırım planlanıyor.

Bloomberg’de yer alan tezlere nazaran dünyanın en büyük çip üreticilerinden Samsung çip fiyatlarına artırım yapacak. Müşterileriyle ön görüşmelere başlayan Güney Koreli teknoloji devinin çip fiyatlarına yüzde 20 artırım yapacağı argüman edildi.

Akıllı telefonlar, otomobiller, beyaz eşya, bilgisayarlar üzere tüketim eserlerinin halihazırda en değerli kesimleri ortasında çipler de bulunuyor. Fiyatlardaki bu artış nedeniyle tüketim eserlerinin de zamlanması bekleniyor.

Samsung, Tayvanlı TSMC’nin akabinde dünyanın en büyük çip üreticisi. TSCM’nin iddialarına nazaran çip satışları 2022’nin 2. çeyreğinde yüzde 37 artış gösterecek. Buna karşın çip üretim kapasitesindeki artış ise bu oranın hayli gerisinde kalacak.

Samsung’un Nisan ayı başında yaptığı değerlendirmeye nazaran şirketin çip talebi, üretim kapasitesinden epeyce fazla. Bu da yakın vakitte yeni bir çip eksikliği problemine neden olacak.

TSMC, 2022 yılına girerken yüzde 20’lik artırım yapma kararı almıştı. 2023’te de yüzde 5 ila 8 ortasında değişen yeni bir artırım öngörülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.