CHP’li Özgür Karabat: Enflasyon kalem oyunlarıyla düşüyor

İstanbul Ticaret Odası’nın İstanbul’da yüzde 99.91, ENAG’ın ise yüzde 181.37 olarak duyurduğu ağustos ayı enflasyonunu TÜİK yüzde 80.21 olarak açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, TÜİK ve ENAG’ın enflasyon sayılarını karşılaştırdı. Karabat, ortadaki farkla ilgili “Bu amaca anca kalem oyunlarıyla ulaşırsınız” diye belirtti.

TÜİK’in yüzde 80 enflasyon açıklamasının, son bir yılda her kalemde kendini gösteren artışlarla aykırı düştüğüne dikkat çeken Karabat, “İğneden ipliğe, son 1 yılda fiyatlar en az 3-4 kat artmışken %80 enflasyon açıklamak halka hakarettir. Saray’ın enflasyonu ile halkın enflasyonu bir değildir” dedi.

‘AKP GİDERSE ENFLASYON DA GİDECEK’

Karabat’ın açıklamaları şöyle:

“TÜİK, Ağustos enflasyonunu %1,46 açıkladı. Yıllık enflasyon da %80,21’e yükseldi. ENAG ise gerçek enflasyonu açıkladı: Aylık %5,86, yıllık %181,37. OVP’de yılsonunda %65 enflasyon hedefleniyor. Bu maksada anca kalem oyunlarıyla ulaşırsınız.

OVP’de 2023 enflasyonunu %24,9 hedeflediler. 2024 için %13,8, 2025 için ise %9,9 oldu.Kendi planlarında dahi 3 yıl sonra tek hane enflasyon öngörüyorlar. O da sayı oyunlarıyla 9,9 düzeyinde. Enflasyonla yüzleşmeyen AKP, halkın soyulmasının önünü açıyor.

Resmi enflasyon kabul edilen TÜİK datalarıyla maaşlar belirleniyor. Lakin günlük hayattaki pahalılığın altında yok olan gelirler nedeniyle, vatandaş derin yoksulluğun pençesinde kıvranıyor. Tekrar ediyorum, palavra enflasyon ile halkın gelirini çalıyorsunuz! İğneden ipliğe, son 1 yılda fiyatlar en az 3-4 kat artmışken %80 enflasyon açıklamak halka hakarettir. Saray’ın enflasyonu ile halkın enflasyonu bir değildir.”

Bakan Nebati’ye seslenen Karabat son olarak “Önümüzdeki aylarda enflasyon daha da sürat kestiğine birlikte şahitlik edeceğiz. Yüksek enflasyonu bir daha geri dönmemek üzere bu topraklardan def edeceğiz” diyor. Kalem oyunlarıyla düşürüyorsunuz. AKP iktidardan gidince enflasyon da gidecek” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.