Bu ‘hız’la giderse, halkın yüzde 80’i 4 yılda ancak aşılanacak

Bu ‘hız’la giderse, halkın yüzde 80’i 4 yılda ancak aşılanacak

Türkiye’de 13 Ocak 2021 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın olmasıyla başlayan Covid-19 aşılama kampanyasında bir aya yakın zaman geçmesine rağmen istenilen düzeyde aşılama henüz yapılamadı. Uzmanlar, böyle hızla devam ederse toplumun yüzde 80’inin aşılanması için iki doz aşıyla dört yılda ancak yapılabileceği uyarısında bulunuyor.

İtalya ve Fransa’da aşı üzerine eğitim alan Harvard Üniversitesi Yard. Doç. Emrah Altındiş, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, şu an halihazırda günlük yapılan aşı sayısının yetersiz olduğunu kaydetti.

 

Bu hizla pandemiyi kontrol etmek hayal! Gunde ortalama 100 bin kisi asilaniyor desek, bu kagni hiziyla nufusun % 80’ini olusturan 68 milyon kisi (2 doz/kisi) ancak ~4 yilda asilanacak. Bu esnada ilk yilda asilananlarin korumasi muhtemelen gecmis olacak! Asi seferberligi gerekli! https://t.co/fnWbZB211o

— Emrah Altindis (@Emrah_Altindis) February 5, 2021
Altındiş, “Bu hızla pandemiyi kontrol etmek hayal! Günde ortalama 100 bin kişi aşılanıyor desek, bu kağnı hızıyla nüfusun % 80’ini oluşturan 68 milyon kişi (2 doz/kişi) ancak 4 yılda aşılanacak. Bu esnada ilk yılda aşılananların koruması muhtemelen geçmiş olacak! Asi seferberliği gerekli!” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de şu ana 2 milyon 550 bin 857 kişi aşılandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir