Boğazına üzüm kaçan öğretmen, ‘heimlich manevrası’ ile kurtarıldı

Eskişehir 30 Ağustos Ortaokulu Din Kültürü Öğretmeni Canan Tüzer, boğazına kaçan kuru üzüm nedeniyle boğulmak üzereyken tıpkı okuldaki meslektaşı Uğur Tiryaki’nin yaptığı ‘Heimlich Manevrası’ ile hayata tutundu.

Nefes borusuna kaçan kuru üzüm nedeniyle boğulmak üzere olan öğretmen Canan Tüzer’i meslektaşı Uğur Tiryaki’nin yaptığı birinci yardım hayata döndürdü.

BOĞAZINA KURU ÜZÜM KAÇTI

Haziran ayının başında Eskişehir 30 Ağustos Ortaokulu’nda meydana gelen olayda, okulun din kültürü öğretmeni Canan Tüzer’in boğazına öğretmenler odasında kuru üzüm kaçtı. Nefes alamayan ve bir anda yere yığılan Canan Tüzer için okulun müdür yardımcısı Tuğba Altıntaş yardım istedi.

Öğretmenler odasına gelen okulun Türkçe öğretmeni Uğur Tiryaki meslektaşı Canan Tüzer’e ‘Heimlich hareketi olarak bilinen abdominal baskılar, yabancı cisimler tarafından üst teneffüs yolu tıkanıklıklarını tedavi etmek için kullanılan bir birinci yardım prosedürü’nü uyguladı.

BİR MÜDDET SONRA KENDİNE GELDİ

Uğur Tiryaki’nin uygulamış olduğu ‘Heimlich manevrası’ sayesinde Canan Tüzer bir mühlet sonra nefes almaya başladı ve kendine geldi. Canan Tüzer’e yapılan ilkyardım okulun güvenlik kameralarına da saniye saniye yansıdı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.