Bilim Adamları Kanıtladı: Kedi Sahiplenmek Depresyondan Kurtarıyor

Dünyada ve ülkemizde birçok bireyde depresyon görülebilmekte. Daima bir keder ve ilgi kaybına neden olan bir his durum bozukluğu olan depresyon, korona virüsten sonra daha da fazla yaygınlaştı. Bilim adamlarının yaptığı son araştırmalara nazaran ise; kedi sahiplenmek depresyona düzgün geldiğini kanıtladı.

DEPRESYONDAN KURTULUN

Meskende kedi bulunmasının insan sıhhati üzerinde olumlu tesiri vardır. Kedinizi evcilleştirdiğinizde, bedeniniz ağır bir halde sevgi ve inanç hormonu olan oksitosin üretmeye başlar. Bu sayede genel tasa seviyesi azalır ve sakinlik ve memnuniyet duygusu ortaya çıkar. Bıyıklı bu canlıların hanelere iştirakiyle görüntü ve fotoğrafların olağan izlenmesi bile olumsuz hisleri giderebilir. Kedi mırlaması da eşsiz bir terapötik tesire sahiptir. İnsan beynindeki kelamda zevk merkezini tesirler, memnunluk hormonu serotonin üretimini teşvik eder.

KEDİ SAHİPLERİNİN IQ DÜZEYLERİ YÜKSEK

Bilim adamları tarafından yapılan araştırmaya nazaran, kedi sahipleri evcil hayvan severler ortasında en yüksek IQ düzeylerine sahip. Kedi severler de daha utangaç ve hassas insanlardır. Uzun mühlet yalnız kalmayı severler, daha sık kitap okurlar, başkan ruhlulardır ve oburlarının görüşlerine bağlı kalmazlar.UYKUYU NORMALLEŞTİR

Kedi sahiplerinin yatağını evcil hayvanlarıyla paylaşma mümkünlüğü daha yüksektir. Daha inançlı ve huzurlu hissettikleri için daha âlâ uyurlar. Ek olarak, kedinin mırıltısıyla süratle gevşer ve bir uyku durumuna dalar. Kediler en tesirli ve inançlı uyku haplarıdır!

ASTIM VE ALERJİ GELİŞİMİNİ ÖNLEYİN

Kediler insanları astım ve alerji geliştirmekten koruyabilir. Bu bilhassa küçük çocuklar için geçerlidir. Varlıkları yün, toz akarları ve polen hassaslığını azaltabilir. Bebeğin hayatının birinci günlerinden itibaren kedinin meskende bulunması için ülküdür. Daha da düzgünü, bunlardan birkaçı var. Ne kadar çok hayvan olursa, gelecekte alerjilerin gelişmesini tedbire bahtı o kadar yüksek olur. Kedilerin otizmli çocukların gelişimi üzerinde olumlu tesiri olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Onların varlığında çocuklar daha kolay toplumsal bağlar kurabilirler.KARDİYOVASKÜLER HASTALIK RİSKİNİ AZALTIN

Bir kediyle yaşamak, kalp krizi geçirme riskini üçte bir oranında azaltmaya yardımcı olur. Ve bu sihirle ilgili değil, tüylü mırıltıların gerilim ve korkuyu hafifletme konusundaki inanılmaz yeteneği hakkında. Böylelikle insanlarda kan basıncı olağana döner, kan kolesterol düzeyleri ve kalp suratı düşer. Genel olarak, kedilerin insan ömrü üzerinde olumlu bir tesiri vardır. İngiltere’deki kamuoyu yoklamaları, 85 yaşına kadar yaşayan İngilizlerin yüzde 70’inin kedi sahibi olduğunu gösteriyor.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Kedi mırlaması sonları yatıştırıp serotonin üretimini teşvik etmekle kalmaz, tıpkı vakitte kemikleri de güçlendirir. Her şey titreşimlerin frekansıyla ilgili. Kedi mırlaması, ultrasonun insan bedeni üzerindeki terapötik tesirine misal bir terapötik tesire sahiptir. Yaraların ve kırıkların düzgünleşmesini dayanaklar ve ağrıyı azaltır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.