Biden umduğunu bulamadı

Suudi Arabistan’ın Cidde kenti, hafta sonu “Güvenlik ve Kalkınma” Zirvesi’ne konut sahipliği yaptı.

Körfez İşbirliği Konseyi’ne üye Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Umman’ın yanı sıra Mısır, Ürdün ve Irak’ın hazır bulunduğu tepeye, ABD Lideri Joe Biden ve kendisine eşlik eden kalabalık bir Amerikan heyeti de katıldı. Biden, Ortadoğu’daki birinci durağı İsrail’den Suudi Arabistan’a direkt olarak uçarak, bu güzergâhı kat eden

ilk Amerikan lideri oldu.

Toplantının en dikkat alımlı istikameti, Arap muhataplarının ABD Lideri Biden’a gösterdiği aralıklı hal oldu. Biden, “ABD Ortadoğu’yu hiç terk etmeyecek” istikametinde iletiler vermesine karşın, tepe, Amerika’nın bölgedeki aktifliğinin yine sorgulanmaya başladığı bir periyoda denk geldi. Biden’ın ferdî gafları da, lider olarak Amerikan dış siyasetindeki muktedirliği hakkında soru işaretleri oluşturuyor.

SUUDİ DAMGASI

Zirvenin sonuç bildirgesine, Suudi Arabistan’ın damga vurması ise dikkatlerden kaçmadı. Irak, Yemen, Sudan, Suriye ve öteki bölgelerde yaşanan krizlerle alakalı istikrar ve barış temennilerinin yer aldığı bildirge, Riyad’ın dış politik tercihlerine uygun bir lisanla kaleme alındı. Afganistan ve Ukrayna üzere bölgeye nispeten uzak bölgelerde devam eden olaylarla ilgili de diplomatik bir üslup tercih edildi.

İKİ DEVLET VURGUSU

Filistin konusunun özel bir paragrafla ele alındığı sonuç bildirgesinde, “İki devletli çözüm” atfı öne çıktı. ABD Lideri Joe Biden’ın da lisana getirdiği bu nokta, Suudi Arabistan ve başka ülkelerin uzun yıllardan beri takip ettikleri çizgiyi yansıtıyor. Öte yandan, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, İsrail uçaklarına hava alanlarını açmalarının İsrail’le direkt diplomatik münasebet kurdukları manasına gelmediğinin altını çizdi. Suudi Bakan, Filistin sorunundan ellerini çekmediklerini kaydetti.

Joe Biden-Muhammed bin Selman

Mesafe, vücut lisanına yansıdı

ABD Lideri Joe Biden’ın Suudi Arabistan ziyareti, iki ülke ortasındaki alakaların seyrini gözler önüne seren farklı işaretler içeriyordu. Biden, evvelki teamüllerin tersine, Cidde Kral Abdülaziz Havaalanı’nda Mekke Valisi Prens Halid tarafından karşılandı. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Biden’la tokalaşmak yerine “yumruk selamı”nı tercih etti. Veliaht Prens, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi ve öteki devlet liderlerini şahsen havaalanında karşıladı ve hepsiyle kucaklaştı. Biden’a uygulanan selamlama protokolü “Covid-19 tedbirleri” çerçevesinde açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.