Bel etrafı insülini tetikliyor

İnsülin yağ depolayan, bedende inflamasyon ve oksidatif gerilime yol açan bir hormon olarak biliniyor. İnsülin direnci ise, bu hormona karşı karaciğer, kas ve yağ dokusu üzere yapılarda oluşan biyolojik bozulmayı söz ediyor. Bozulma oluştuğunda kan şekeri seviyesi yükseliyor ve bu duruma karşılık olarak pankreas daha fazla insülin sentezlemeye başlıyor. İstanbul Tıp Fakültesi Acil Dahiliye Kısım Lideri Prof. Dr. Osman Erk, son periyotta pek çok vatandaşın ömrünü etkileyen insülin direnci rahatsızlığını Yeni Şafak’a yazdı.

Prof. Dr. Osman Erk

KARIN YAĞLANMASINA DİKKAT

İnsülin direnci ile karın bölgesindeki çok yağlanma paralel oluşuyor. Bel ve boyun ne kadar kalın ise pankreas o kadar fazla insülin salgılıyor. Bel ve karında biriken yağlar, kalça ve basenlerde biriken yağlardan daha tehlikeli. Bel ne kadar kalın ise ömür o kadar kısalıyor. İnsülin yüksekliği kronik hastalıkların en sık nedeni. İnsülin birebir vakitte böbreklerden sodyum emilimine neden oluyor. Sıvı ve kilo artışı, hipertansiyon ve kalp yetersizliği gelişebiliyor. En uzun yaşayanlar, en az şeker tüketen ve insülin düzeyleri en düşük olan insanlardan oluşuyor.

İNSÜLİN YÜKSEKSE BEDEN HASTADIR

İnsülin direnci ile birlikte beden kas kaybedip yağlanıyor. Karaciğer en fazla yağlanan organlardan biri olurken, insülin direnci hipoglisemi ataklarına yol açtığı için kişi sık sık yeme muhtaçlığı hissediyor. İnsülin düzeyi ne sıkıntı yüksek ise insülin direnci o kadar fazla oluyor. Bu direnç bedenin tüm hormonal istikrarını olumsuz etkiliyor. Tiroid işlevleri bozuluyor, polikistik over hastalığı ve kısırlık gelişebiliyor. İnsülin direnci ve diyabeti önlemek için tiroid hormonları ve gerilim hormonlarının olağan olması gerekiyor. Kronik gerilim, kan kortizol seviyesini arttırıyor. Yüksek insülin bedelleri kalp damar hastalıklarının da habercisi.

İNSÜLİN VE HASSASİYET

Fazla yememek, vakit zaman aç kalmak insülin hassasiyeti oluşturarak, ömrü uzatıyor. Farelerle yapılan deneylerde haftada 2 gün aç kalan farelerin hastalıklarının azaldığı ve ömürlerinin uzadığı tespit edildi. Akşam saat 18 ve 20’den sonra yemek yemeyerek 12-14 saat aç kalmak ve uyku bedeni yeniliyor. Tam tahıl, zerzevat ve meyve, düşük yağ, baklagiller ve lif, düşük glisemik indeks, magnezyum, kalsiyum, krom, çinko ve B vitaminleri insülin hassasiyeti oluşturabiliyor.

HAYVANSAL PROTEİN DİRENCİ TETİKLİYOR

Hayvansal proteinlerin fazla alınması karaciğerde kolesterol yapan enzimleri uyarıyor. Süt ve süt eserlerinde bulunan büyüme hormonları bu rahatsızlığa yol açabilirken, sağlıklı ömür alışkanlıkları hastalığı olumlu etkiliyor. Organik beslenmek, yağ, tuz ve şekeri azaltmak, sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durmak, sistemli spor, kaliteli uyku insülini denetim altına almakta hayati ehemmiyet taşıyor.

İŞTE DİRENÇ KAYNAKLARI

Sıvı şekerli içecekler, rafine karbonhidrat, tatlandırıcılar, trans yağlar, soya, mısır, ayçiçeği üzere bitkilerde bulunan omega 6’lar, kronik infeksiyonlar, bakteriyel endotoksinler, çevresel toksinler (PCB, tarım ilaçları), kronik gerilim, hareketsizlik, doymuş yağlar, Alkol (>30 gr/gün), lif eksikliği, besin hassasiyetleri (yumurta, mısır, fıstık), besin alerjileri, arsenik, civa, kurşun üzere ağır metaller, beslenme bozukluğu, fazla hayvansal protein ve tuz, hareketsizlik ile ilaçlar, bedende insülin direncine yol açan etkenlerin başında geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.