BBP’li Yümlü’yü ters kelepçe ile gözaltına alan iki polis görevden uzaklaştırıldı

BBP Ordu Kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü’nün ters kelepçe takılarak gözaltına alınmasıyla ilgili iki polis görevden uzaklaştırıldı.

BBP'li Yümlü’yü ters kelepçe ile gözaltına alan iki polis görevden uzaklaştırıldı

Büyük Birlik Partisi (BBP) Ordu İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü’nün ters kelepçe takılarak gözaltına alınmasıyla ilgili iki polis görevden uzaklaştırıldı. Ordu Valiliği, görevden alma kararını yazılı bir açıklamayla duyurdu ancak açıklamada Fatma Yümlü’nün ismi verilmedi.

Ordu Valiliği, bugün yazılı bir açıklama yaparak kentte gerçekleşen iki ayrı olay nedeniyle toplam 4 polis memurunun açığa alındığını duyurdu.

Valilik açıklamasında şöyle denildi:

“07.07.2021 tarihinde, saat 00:00’da kapanması gereken işyerlerini ikaz eden Ünye İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı kolluk kuvvetleri ile bir işyeri sahibi ve çalışanları arasında istenmeyen bir olay meydana gelmiştir. Olayla ilgili tarafların karşılıklı davacı-şikayetçi olmaları üzerine gerekli işlemler yapılarak konu adliyeye intikal ettirilmiştir.

Daha önce Altınordu ilçemizde bir esnafımızla polis ekipleri arasında yaşanan olayda, yapılan tetkik sonrasında 2 personelimiz görevden uzaklaştırılmış, konuyla ilgili soruşturma başlatılmış ve halen devam etmektedir.

Bu olayda da yine 2 personel, Valiliğimizce görevden uzaklaştırılmış ve konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır. İlimizde gerçekleşen 2 olayda toplam 4 personelimiz, yürütülen soruşturma çerçevesinde görevden uzaklaştırılmıştır.”

NE OLMUŞTU?

BBP’li Fatma Yümlü, Ünye ilçesinde YouTube üzerinden yayın yapan bir televizyon kanalına konuk olmuş, yayında hükümeti sert sözlerle eleştirmesinden 2 gün sonra iş yerine gelen 6 polis tarafından ters kelepçeyle gözaltına alınmıştı. Yayında, Sedat Peker’in ifşaatlarına ilişkin de konuşan Yümlü, “Anlattıkları doğru da olmamış olabilir. Şu an bütün savcı, hakim, vali, kaymakam ayırmaksızın amir olarak söylüyorum, hiçbiri sürgün korkusu yüzünden konuşamıyor” ifadelerini kullanmıştı.

Polislerin, iş yerinde ‘maske takmaması ve temaslı olması’ gerekçesiyle hakkında işlem yapacaklarını söyleyerek kendisini gözaltına almak istediklerini anlatan Yümlü, uygulamanın yanlış, hukuka ve yasalara aykırı olduğunu aktardığını ifade etttiğini, bunun üzerine polislerin zor kullanıp, ters kelepçe takarak kendisini gözaltına aldıklarını kaydetmişti. Yümlü, polis merkezinde ifadesi dahi alınmadan serbest bırakılmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir