Bakan Soylu: Tendürek Dağı terörden arındırıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul’da katıldığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığınca (AFAD) düzenlenen “Akreditasyon ve Takviye AFAD Gönüllüleri Sertifika Teslim Töreni” sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Eren-32 Abluka Operasyonu ile ilgili konuşan Soylu, operasyon kapsamında bundan 2 gün evvel 3 teröristin birisinin meyyit, ikisinin yeşil kategoride sağ olarak ele geçirildiğini söyledi.

Soylu, “Hakikaten bunu bildirirken de bir orantısız güç kullandığımızı söylemiştik. Akabinde istihbarata devam ederek ele geçirdiğimiz teröristlerin de yer göstermeleri sonucunda 2 terörist daha etkisiz hale getirildi. Böylelikle Tendürek Dağı çok uzun yıllar sonra birinci kere terörden arındırıldı. Elbette onu o denli tutmak da bir sorumluluktur. Onu o denli yapacağız. Pekala onu tutmak için ne yapacağız Yaklaşık geçen kıştan çabucak evvel Tendürek Dağı’nın en zirvesine bir üs bölgesi kuruyoruz” diye konuştu.

Üs bölgesinin yolunun yapıldığını, kurulma çalışmalarının tamamlandığını aktaran Soylu, üs bölgesinin imalinin 1 buçuk, 2 ay içerisinde biteceğinin bilgisini verdi.

Bakan Soylu, Tendürek Dağı’nın yalnızca teröristle çabada değil, tıpkı vakitte çok hakim bir bölge olduğuna işaret ederek, “Bütün gerek göçmen kaçakçılığı olsun, gerek huduttaki kaçakçılıklar olsun, hudut aşan kaçakçılıklar olsun, gerekse de uyuşturucu kaçakçılığı olsun bütün bunları engelleyebilecek çok güçlü bir üs bölgesini her yere hakim olan bir bölgeyi de orada tuttuk” dedi.

Hatay’dan Adıyaman’a kadar olan Amanoslar’ın büsbütün terörden temizlendiğini anlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Yakın vakitte Türkiye’mizin kıymetli bir bölgesini daha temizlenme haberini inşallah milletimize vermek nasip olur. Hem içeride hem de dışarıda Türkiye Cumhuriyeti devleti bütün kabiliyetiyle, bütün kapasitesiyle büyük bir gayret ortaya koyuyor. Milletimiz bize itimat etsin. İnşallah Cumhuriyetin 100. yılında içeride tek bir terörist kalmadığı haberini milletimize vereceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.