Atom Ajansı’ndan ‘Zaporijya’ uyarısı! ‘Durum kötüleşiyor’

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 24 Şubat akşamı, Ukrayna’yı ‘askerden ve Neo- Nazilerden arındırma’ mazeretiyle başlattığı savaşta 6 aya yaklaşılırken 5 Mart’tan bu yana Rus ordusunun denetiminde olan Zaporijya Nükleer Santrali’nin hasar görmesi Avrupa’da tedirginliğe neden oldu.

Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyet gösteren Memleketler arası Atom Gücü Kurumu (IAEA) Genel Yöneticisi Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’nın Zaporijya kentindeki nükleer santralin hasar gördüğü akına ait açıklama yaptı.

IAEA Genel Yöneticisi Grossi, kelam konusu atağın hem Ukrayna hem de etrafında önemli bir nükleer felaket tehdidi oluşturduğunun altını çizerek, “IAEA, bu önemli durum hakkında bilgilendirildi. Ukrayna’ya nazaran reaktörlere rastgele bir hasar gelmedi ve radyolojik salınım olmadı. Lakin, santralin diğer yerlerinde hasar var. Zaporijya nükleer santralinin emniyetini ve güvenliğini tehlikeye atan askeri harekat katiyetle kabul edilemez ve ne kıymetine olursa olsun kaçınılmalıdır. Tesise yönlendirilen rastgele bir askeri ateş gücü, potansiyel olarak felaketle sonuçlanacak durumlara yol açabilir ve bu ateşle oynamak manasına gelir. Hemen tüm tarafları, altı reaktörü bulunan bu kıymetli nükleer tesisin etrafında azami itidal göstermeye şiddetle davette bulunuyorum” dedi.

“Çernobil’de olduğu üzere grup göndermeliyiz”

Grossi, IAEA’nın bölgeye bir grup göndermesi gerektiğini belirterek, “IAEA takımı, yılın başlarında Çernobil ve Güney Ukrayna’ya yaptığı üzere Zaporijya’ya da gitmeli. Bir emniyet ve müdafaa misyonunu bir ortaya getirebilir, muhtaçlık duyulan yardımı ve tarafsız değerlendirmeyi sağlayabiliriz” tabirlerini kullandı.

Zelenskiy: Durum kötüleşiyor

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, nükleer santralin hasar gördüğü hücumun gerçekleştiği Zaporijya kentinde durumun kötüleştiğini açıkladı.

Ukrayna Devlet Lideri Zelenski, yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki, Zaporijya Nükleer Santrali etrafındaki durum kötüleşiyor. Rus teröristler bir nükleer santrali terör için kullanan birinci ülke oldu. Bu santral, Avrupa’nın en büyüğü. Dünyanın dikkatini buna çekeceğiz ve böylesine global bir tehdit oluşturduğu için Rusya’ya yeni yaptırımlarda ısrar edeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.