Almanya’da kömürle çalışan elektrik santralleri tekrar açılıyor

Almanya’da dün gücün bir ulusal güvenlik sorunu haline gelmesiyle Güç Güvenliği Yasası’ndaki değişiklik onayladı.

Buna nazaran yeşil güç üretimi hızlandırılacak ve kömürle çalışan elektrik santralleri tekrar açılacak.

Enerji piyasalarında karışıklık

Değişiklikle ilgili Almanya hükümeti “Rusya’nın milletlerarası hukuku ihlal eden Ukrayna’ya saldırısı ve Rus gaz arzını kısması, güç piyasalarında büyük karışıklıklara yol açıyor. Şu anda gaz tedarikinde bir kesinti var. Tedarik durumu kıymetli ölçüde berbatlaştı.” açıklamasını yaptı.

“Durumun berbatlaşmasını göz arkası edemeyiz”

Ekonomi ve İklim Bakanı Robert Habeck de, dün açıklama yaparak “Kendimizi güç piyasalarındaki durumun daha da kötüleşmesine hazırlıyoruz. Gaz piyasasındaki durum gergin ve ne yazık ki durumun berbatlaşmasını göz gerisi edemeyiz. Bu yüzden enstrümanlarımızı sertleştiriyor ve kendimizi hazırlıyoruz.” dedi.

Sanayiciler bürokrasinin azaltılmasını istiyor

Sanayicileri temsil eden Alman Sanayileri Federasyonu (BDI) ise yasa değişikliğinin onaylanmasıyla ilgili kömürlü termik santralleri süreksiz olarak çalıştırılmasının geç bir karar olduğunu lakin hakikat bir karar olduğunu belirtiyor.

DHA’nın haberine nazaran açıklamada yönetmeliklerin en kısa müddette uygulamaya konulmasının ve güç krizinde daha fazla vakit kaybedilmemesinin altı çiziliyor.

“Her metreküp gaz önemlidir”

BDI tarafından yapılan açıklamada ayrıyeten, “Politikacılar ve iş dünyası, yaklaşan ısıtma mevsiminden evvel gaz tasarrufu yapmak ve depolama tanklarını doldurmak için yaz aylarını kullanmalıdır. Aksi takdirde, endüstride üretim düşüşleri ile önemli bir gaz sorunu riski vardır. Gergin durumda, kazanılan her gün ve tasarruf edilen her metreküp gaz kıymetlidir.” deniliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.