Almanya Dışişleri Bakanı Atina’da: Miçotakis’le Türkiye’yi görüştü

Almanya Dışişleri Bakanı komşu Yunanistan’ın başşehri Atina’ya kıymetli bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Yunanistan basınındaki son bilgilere nazaran Yunanistan Başbakanı Almanya Dışişleri Bakanı ile bir ortaya geldi. Kiriakos Miçotakis Almanya Dışişleri Bakanı’nı Türk-Yunan ilgilerindeki son gelişmeler hakkında bilgilendirdi.

Mitsotakis, cuma günü Maksimou Sarayı’nda Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile yaptığı görüşmede Yunanistan’ın milletlerarası hukuk ve âlâ komşuluk münasebetleri temelinde Türkiye ile bağlantı kanallarının açık olmasını istediğini söz etti.

Yunanistan Başbakanı, Türk-Yunan münasebetlerindeki son gelişmeler hakkında Alman Dışişleri Bakanı’na bilgi verdi.

MİÇOTAKİS’İN TÜRKİYE MESAJI

‘CNN Yunanistan’da yer alan habere nazaran Miçotakis “Türkiye’nin provokasyonlarının ve egemenlik meydan okumalarının bölgesel istikrar için bir tehdit oluşturduğunu ve ne Yunanistan ne de AB tarafından tolere edilemeyeceğini” vurguladı.

Tüm Avrupa’yı ilgilendiren bir bahis olan göç konusunda ise Başbakan, Yunanistan’ın tıpkı vakitte Avrupa hudutları olan sonlarını milletlerarası hukuk ve insan haklarına hürmet çerçevesinde koruduğunu yineledi.

ENERJİ KRİZİ GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantıda güç, Ukrayna savaşındaki gelişmeler, Türkiye’nin teşebbüsleri ve göç üzere ikili, bölgesel ve milletlerarası ilgi alanlarına giren mevzular ele alındı.

Miçotakis, güç kriziyle nasıl çaba edileceği ve güç piyasalarının olağan işleyişine dönmesini sağlayacak önlemlerin alınması gerektiği konusunda Yunanistan’ın görüşlerini sunarken, endüstride tazminat karşılığında tüketimin azaltılmasına yönelik bir pan-Avrupa sisteminin oluşturulmasına ait son önerisi hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Miçotakis güç fiyatları krizinin bir Avrupa sorunu olduğunu ve Avrupa’nın tahlilini gerektirdiğini yineledi. Ayrıyeten, AB’nin güç nakliyatına açılan kapısı olmak emeliyle hükûmet tarafından alınan inisiyatifleri sundu.

Toplantıda Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline ait son gelişmeler ve Kiev’i desteklemeye yönelik Avrupa aksiyonlarının uyumu hususlarında görüş alışverişinde bulunuldu.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI GÖRÜŞTÜ

Almanya Dışişleri Bakanı Atina’da Başbakan Miçotakis’in yanı sıra bir dizi Yunanistanlı yetkiliyle de görüşüyor.

‘Kathimerini’ gazetesine nazaran Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Atina’ya resmî bir ziyarette bulunan Alman mevkidaşı Analena Baerbock ile başta denizaltılar olmak üzere Alman savaş gereçlerinin Türkiye’ye ihracatı konusunu gündeme getirdi.

Dendias Baerbock ile yaptığı ortak açıklamada “Bu denizaltılar Doğu Akdeniz’deki güç istikrarını, NATO üyesi olmasına karşın Yunanistan’a savaş tehdidinde bulunan bir ülke lehine değiştirme riski taşıyor” dedi.

DENDİAS’TAN UYARI

Dendias, Türkiye’nin Yunanistan’ın ve öteki devletlerin egemenliğini ve egemenlik haklarını ihlâl ettiği fikrini öne çıkarırken AB üyesi bir ülkenin topraklarını yasadışı olarak işgal ettiğini belirterek Ukrayna’daki revizyonizm örneğinin başarılı olmaması gerektiği, zira Yunanistan’ın bir sonraki kurban olabileceği ikazında bulundu. Dendias’a nazaran Yunanistan da birebir denizaltılara sahip lakin komşularından hiçbirini tehdit etmiyor ve revizyonist bir güç değil.

Alman Dışişleri Bakanı ise Yunan adalarının egemenliğinin tartışılmaz olduğunu vurguladı. “Ege adaları Yunan toprağıdır ve hiç kimsenin buna itiraz etmeye hakkı yoktur” dedi ve birebir şeyi Türkiye’nin dışişleri bakanına da söyleyeceğini kelamlarına ekledi. NATO ortakları ortasındaki uyuşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine işaret etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı İkinci Dünya Savaşı devri için Alman tazminatları konusuna da değinerek “tarihi sorumluluğun üstlenilmesini takdirle karşılıyoruz. Yunanistan Hükûmeti ve Yunan toplumu için Alman tazminatı konusu hallolmamış olmaya devam etmektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.